Jarov za knihovnu dostal kulturní centrum

Od posledního listopadového dne se rozběhl program v Kulturním centru Vozovna v jarovské části Prahy 3. Nápad na výstavbu knihovny s kulturním centrem vznikl v roce 2012, kdy se žižkovská radnice postavila plánu Městské knihovny v Praze zrušit bez náhrady provoz malé chmelnické knihovny.

Zatímco z mapy v jiných městských částech malém pobočky v rámci utahování rozpočtu nenávratně zmizely, nám se podařilo přesvědčit městskou knihovnu, že má smysl knihovnu naopak rozšířit o další služby a kulturní stánek.

Vozovna je důležitým komunitním centrem i proto, že je na Jarově, který proti dolnímu Žižkovu a Vinohradům nemá opravdu volnočasových a kulturních bodů na mapě tolik. Žižkovská radnice zatím připravila ve spolupráci s knihovnou prosincový program. Jak se tento kulturní stánek vyprofiluje, však ukáže až čas a především zájem Jarováků. My se budeme snažit ve Vozovně dlouhodobě podporovat program, který bude sloužit především obyvatelům z okolí. Chceme, aby to bylo místní komunitní centrum se sousedskou atmosférou.

Za čtyři roky, co uplynuly od vzniku nápadu, jsem na žižkovské radnici třetím místostarostou pro kulturu. Mohli bychom zde vést polemiku, zda nešlo něco udělat rychleji, a proč se to zdrželo. Já osobně bych však chtěl především poděkovat iniciátorovi celého nápadu - bývalému místostarostovi a mému stranickému kolegovi Pavlu Sladkovskému. Bez toho, že se tehdy postavil plánu na zrušení knihovny, bez toho, že ihned začal s knihovnou jednat, by dnes Vozovna nestála a Jarovákům nesloužila.

Alexander Bellu
zastupitel za ODS