Cizí jazyky jsou v kurzu

Vytkli jsme si ambiciózní cíl, aby každý deváťák mluvil plynně anglicky. Na tom jsem začala pracovat ihned po zvolení. Základem našich snah je mezinárodní spolupráce a interakce s rodilými mluvčími. V únoru jsme do rozpočtu městské části prosadili prostředky, aby na každé škole mohl působit rodilý mluvčí. Vyčlenili jsme prostředky na podporu výjezdů žáků do zahraničí a na projekty, kde žáci budou jazyk intenzivně používat. Na březnovém zastupitelstvu jsme schválili memorandum o spolupráci s organizací The Duke of Edinburgh’s International Award (DofE), což nám umožní ještě v tomto školním roce pilotovat první konkrétní vzdělávací inovace jako bilingvní letní tábory.

Britská organizace DofE působí ve 160 zemích a jejích programů se účastní 1,3 milionu dětí. Jejím cílem není pouze jazykové vzdělávání, třebaže na Praze 3 bude jeho zásadní součástí. Program ještě tento školní rok spustíme s vybranými žáky osmých a devátých tříd a učiteli na pěti našich školách. Většina peněz, které Praha 3 do programu investuje, půjde právě našim učitelům.

Tato spolupráce pro nás představuje pilíř našich snah vybudovat mezinárodní partnerství ve vzdělávání. Sehnat instituce ve světě, které by chtěly spolupracovat s českými školami, totiž není snadný úkol. Díky síti škol zapojených do DofE nyní komunikujeme o spolupráci se školami v Irsku, Nizozemí, Dánsku a USA. Gró plánované spolupráce spočívá v tom, že zahraniční školy přijedou na letní tábor v ČR (s našimi dětmi), kde si zároveň splní jednu část programu DofE. Na oplátku naše děti vycestují v osmé třídě na delší pobyt na partnerskou školu. Nepochybuji o tom, že mnoho našich inovací jazykového vzdělávání ještě projde vývojem a stane se vděčným cílem kritiky opozice. Věřím však, že naplnit tuto naši vizi za to stojí.

V minulém čísle se v článku Petra Venhody z ANO objevily nepravdy nebo zavádějící informace, které vyvolaly reakce dotčených osob podle § 10 tiskového zákona. Po dohodě s dotyčnými jsou tyto reakce dostupné v online verzi Radničních novin na webu Prahy 3.

Anna Kratochvílová / Piráti