Chystá se radnice lukrativní lázně někomu „věnovat“?

Z kdysi Žižkovských lázní z roku 1903 se stal strašidelný zámek. Radnice Prahy 3 si ho nechala svěřit magistrátem v roce 2012, tedy v době starostky Hujové, kdy na radnici vládla TOP 09. Dům zůstal bez jakékoli ostrahy a stal se rájem bezdomovců, uživatelů drog a squatterů, kteří ho začali úspěšně ničit. Pozitivním faktem je, že dům je stále v dobrém stavu a jeho statika je nenarušená. Takže žádná zřícenina! Dům sice nepamatuji jako lázně, ale jako populární diskotéku Borsalino, kde jsem slavil v roce 1994 své „novinářské narozeniny“ s Jirkou Pomejem.

Za dvě volební období, kdy TOP 09 tento dům spravovala, se zmohla jen na studie, za které platila nemalé peníze. Z té poslední z roku 2014 jsme se za třičtvrtě milionu dozvěděli, že by zde mohla být kavárna s divadlem či restaurace s byty. Třetí volební období, kdy je starostou opět člen TOP 09 – Jiří Ptáček, se dozvídáme 13. dubna v ČT, že by lukrativní budovu Žižkovských lázní radnice ráda pronajala, ale cena prý nebude rozhodující! Hurá zpět do divokých devadesátek! To se dávaly lukrativní nemovitosti kamarádům a spřáteleným podnikatelům téměř zdarma. Tenhle systém „soutěže o projekt“, je však v 21. století velmi nestandardní. Nemluvě o tom, že radniční pokladna je téměř prázdná. Starosta Ptáček by si zde uměl představit hotel, ale není to preferovaná vize. Jaká tedy bude ta ideální, když není vyřešený problém s parkováním, bez něhož se hotel ani divadlo neobejdou? Zřejmě nás čekají další „vize“ a studii, za které městská část utratí další statisíce…

Pokud tedy nemá nikdo v úmyslu s Žižkovskými lázněmi šmelit, existuje pouze jedno jediné standardní a transparentní řešení: použít již zaplacené existující studie a vyhlásit výběrové řízení pouze na jimi doporučené využití lázní a hlavním kritériem bude samozřejmě cena.

David Soukup,
zastupitel za ANO