Žižkov známý i neznámý — cyklus architektonických procházek 2020 s Kateřinou Lopatovou a Danou Schlaichertovou

Coronavirová vichřice se přehnala a smetla s sebou krom jiného většinu kulturních akcí, včetně našich tradičních architektonických vycházek po území Městské části Praha 3. Aby o ně nikdo nepřišel, přesouváme plný program dvanáctého ročníku na podzim. Samozřejmě v nových termínech!

Žižkov známý i neznámý - architektonické vycházkyZa období více než dekády, kdy se na procházkách pravidelně setkáváme, můžeme společně sledovat postupnou proměnu čtvrti – rekonstrukce historických objektů, konverze staveb ztrácejících svůj původní účel i novou, povětšinou residenční výstavbu. Městská část žije a těší nás, že se postupně stává nejen stále vyhledávanějším místem trvalého pobytu, ale neztrácí ani svou autenticitu a charakter. Zdejší genius loci nepřestává přitahovat umělce, což mimo jiné dokládá narůstající počet nezávislých galerií. Jejich fenoménu se budeme věnovat hned na dvou procházkách. Neopomeneme ani školní budovy a jaksi příznačně bude jednou z nich žižkovská Umprumka. Zda nabízejí nejnovější residenční projekty přednosti před tradiční blokovou výstavbou prozkoumáme na Vackově. A že nám i po dvanácti letech území Prahy 3 nabízí dosud neprozkoumaná teritoria, si uvědomíme na Chmelnici a na Jarově. Trasu mezi domy nám zde bude navíc lemovat bezpočet plastik z dob minulého režimu…

Stejně jako v uplynulých letech pokládáme za zásadní kontext a souvislosti. Stavby i sochařská díla budeme proto zasazovat do širšího historického i urbanistického rámce.

Stalo se již tradicí, že součástí procházek jsou návštěvy vybraných interiérů, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné. Nebude tomu jinak ani letos. A stejně jako loni se budeme k našemu architektonickému putování opět scházet převážně ve čtvrtek. Třebaže právě kvůli možnosti vstupů do vybraných objektů existují v programu i výjimky. Pozor na ně!

Vzhledem k současné nejisté epidemiologické situaci si vyhrazujeme právo změnit program v závislosti na možnosti aktuálního vstupu do vybraných objektů. V případě změny programu by bylo zachováno místo i čas srazu.

Čtvrtek 17. září

  • Umprumka na Žižkově a její okolí Sraz: 16.00 hod, před Střední uměleckoprůmyslovou školou, Žižkovo nám. 1

Čtvrtek 24. září

  • Jarov a Chmelnice Sraz: 16.00 hod, tramvajová zastávka Chmelnice

Čtvrtek 8. října

  • Sport a volný čas na Balkáně Sraz: 17.00 hod, zastávka autobusu Balkán (směr Spojovací)

Čtvrtek 22. října

  • Jagellonská ulice a její okolí Sraz: 17.00 hod, roh Lucemburské a Radhošťské ulice

Čtvrtek 5. listopadu

  • Nová výstavba na Vackově Sraz: 17.00 hod, zastávka autobusu Vackov (roh ulic Malešická a Na Vackově)

Čtvrtek 12. listopadu

  • Orlická ulice a její okolí Sraz: Pozor, již ve 14.00 hod, před budovou VZP, roh Orlické a Vinohradské ulice

Čtvrtek 26. listopadu

  • Fenomén žižkovských galerií I. Sraz: 16.30 hod, před Infocentrem na nám. Jiřího z Poděbrad, Milešovská 846/1

Středa 9. prosince

  • Fenomén žižkovských galerií II. Sraz: 16.30 hod, před budovou radnice, Havlíčkovo nám. 700/9