XIV. Vinohradské vinobraní

V pátek 17. a v sobotu 18. září pořádá městská část Praha 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad již čtrnáctý ročník Vinohradského vinobraní – oslavy výborného vína a skvělé zábavy se tentokrát odehrají ve znamení evropských vín.

Historie obnovených oslav Vinohradského vinobraní sahá již do roku 1997, kdy se městská část Praha 3 (a tehdy ještě společně s Prahou 2) rozhodla navázat na tradice vinohradských slavností a uspořádat vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad. Každoročně pak byly oslavy věnovány určité historické osobě – vzpomenout si tak můžeme například na císaře Karla IV. nebo krále Jiřího z Poděbrad, kterým byly věnovány některé z minulých ročníků. V loňském roce se ale do popředí dostalo víno samotné. A nejinak tomu bude i letos.

Hlavním tématem letošních oslav totiž bude víno zemí Evropy – kromě českých a moravských vín nám průvodci letošního vinobraní, kterými budou Petr Stolař a Jan Vala, představí vína z Bulharska, Rumunska, Itálie, Francie, Řecka, Španělska, Portugalska, Německa a Rakouska. Návštěvníci se budou moci dozvědět o charakteristikách a zvláštnostech vín pocházejících z jednotlivých zemí a následně je tedy i pak poučeně degustovat.

Nezůstane ale jen u předvádění vinařské produkce – představení každé země bude doprovázet také hudební nebo taneční vystoupení, které je pro danou evropskou zemi příznačné. Bulharské víno si tedy lidé budou moci vychutnat při hudbě balkánské kapely, moravské zase za zvuků cimbálky. Francouzsko-česká kapela Bran doprovodí ochutnávku vína z Francie a k degustaci španělského vína zase bude vábit ohnivé flamengo. Pít se ale bude samozřejmě i tolik populární burčák!

Součástí vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad bude i Svatoprokopské posvícení. Příchozí si tak budou moci vychutnat jarmareční atmosféru se vším, co k ní patří. Na menším pódiu blíže ke kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně se představí jarmareční kapela, divadla, kejklíři nebo flašinetář. Návštěvníci také budou mít příležitost seznámit se s ukázkami tradičních řemesel a velký prostor dostanou i soutěže a zábava pro děti, které taky jistě ocení bohatou nabídku posvícenských dobrot. „Vinobraní se stalo tradičním festivalem zábavy pro celou rodinu. Na trojce zapustilo kořeny a věřím, že i letos  bohatý program přiláká hodně návštěvníků z celé Prahy a doufám, že nám počasí bude nakloněno, tak jako v předešlých letech,“ uvedl místostarosta Martin Benda.

Každý den oslav ukončí večerní koncerty hudebních skupin. V pátek v 19.30 na hlavním pódiu vystoupí Banjo band Ivana Mládka, který pak ve 20.30 vystřídá slovenská populární kapela No Name. A sobotní večer v 19.30 odstartují Hamleti – herecké vokálně-instrumentální kvarteto, ve kterém vedle Aleše Hámy zazpívá a zatančí také třeba Dalibor Gondík. Definitivní tečku za Vinohradským vinobraním pak učiní ostravští Buty.

Plakát ke stažení