Výstava o Pražském povstání v Galerii pod radnicí

Dobové fotografie z posledních dnů druhé světové války a pohnutých událostí na Žižkově, ale i v celé Praze, aktuální snímky z akce Barikáda 2010 na Pražačce i pětiminutový dokument o tragickém osudu žižkovského rodáka a poslance Rudolfa Tayerleho, kterého umučili nacisté v koncentračním táboře.

To vše mohou až do 30. května shlédnout návštěvníci Galerie pod radnicí.

Výstavu, která navazuje na oslavy i pietní akce k 65. výročí ukončení válečných bojů, v úterý 11. května slavnostně zahájila starostka Milena Kozumplíková společně se svým zástupcem Jiřím Matuškem a předsedou klubu vojenské historie Gardekorps Praha Martinem Korbelem. Zahájení výstavy oživil autentický záznam Československého rozhlasu a přítomnost čestné stráže v dobových uniformách.

Zatímco dobové fotografie zachycují poslední události války, ale i poválečné scény v již osvobozených ulicích Žižkova a na dalších místech Prahy, soudobé snímky zachycují atmosféru oslav na Pražačce, kde v pátek 7. května proběhla za velkého zájmu veřejnosti rekonstrukce bojů během Pražského povstání. Jejím pořadatelem byla městská část Praha 3 ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Klubem vojenské historie Gardekorps Praha.

Na obrazovce v galerii mohou návštěvníci také shlédnout vítězný pětiminutový snímek ze soutěže školáků "Dokument Praha a Pražané během 2. světové války".

Výstava bude otevřena každý všední den až do 30. května v galerii, která je přímo v historické budově žižkovské radnice na Havlíčkově náměstí 9.