Vítězové soutěže Dokument Praha navštívili první historická místa

Jednu z největších pevností Maginotovy linie i největší bojiště první světové války navštívili v prvním dni své cesty vítězové soutěže "Dokument Praha a Pražané během druhé světové války", kterou pro žáky základních škol uspořádala MČ Praha 3.

Žižkov, 20. května 2010

Jednu z největších pevností Maginotovy linie i největší bojiště první světové války navštívili v prvním dni své cesty vítězové soutěže s názvem Dokument Praha a Pražané během druhé světové války, kterou pro žáky základních škol uspořádala městská část Praha 3.

 

Pětidenní poznávací zájezd do Normandie je odměnou pro vítěze soutěže, jejíž finále proběhlo počátkem května v Národním památníku na Vítkově, a která byla určena žákům základních škol v Praze 3. Účastní se jej všichni finalisté soutěže, ve které zvítězila pětice žáků ze základní školy Chelčického za filmový dokument o prvorepublikovém poslanci Rudolfu Tayerlem, jehož nacisté umučili v koncentračním táboře.

 

 

První zastávka zájezdu byla v Alsasku-Lotrinsku, kam žáci doputovali autobusem ve středu 19. května ráno po hladkém nočním přejezdu Německa.

 

Nejdříve navštívili pevnost Hackenberg v severovýchodní Francii – jedno z největších opevněných stanovišť slavné Maginotovy linie. Tvrz byla vybudována na stejnojmenném vrchu, který je důležitým strategickým bodem v poměrně rovinatém terénu mezi řekami Mosela a Nied. Návštěvníci se mimo jiné dozvěděli, že pevnost byla jedním z prvních objektů Maginotovy linie a její konstrukce byla neobvyklá, neboť se skládala ze dvou částí, z nichž každá byla podobná normální tvrzi, umístěné na opačných úbočích kopce a propojených protipěchotním příkopem. V roce 1940 se Němci neodvážili na tvrz přímo zaútočit, nicméně ji od 6. června silně ostřelovali. Dne 17. června byl celý úsek Maginotovy linie obklíčen a nadále bojoval bez jakékoli podpory polní armády až do uzavření příměří. Pevnost byla předána nepříteli 4. července.

 

Následovala prohlídka nejznámějšího bojiště první světové války ve Verdunu a památníku Mémorial de Verdun 1914–1918 s bohatou sbírkou vozidel, těžkých zbraní, uniforem francouzské, německé a americké armády a největší tvrze na verdunském bojišti - Douaumont s otočnou dělostřeleckou věží. 

 

Děti si prohlédly také slavný hřbitov L´Ossuaire, kde vedle sebe odpočívá 130 000 neznámých francouzských a německých vojáků padlých v okolí Verdunu. Dozvěděly se i další podrobnosti o nejkrvavější bitvě 1. světové války trvající 10 měsíců, v níž zahynulo téměř 1 000 000 vojáků na obou stranách fronty, a příroda i řada okolních měst a vesnic byly totálně zničeny. Na vlastní oči se mohly přesvědčit, že ničivé následky bojů jsou na okolní krajině patrné dodnes.

 

Další zastávkou bylo město Remeš a jeho katedrála, která byla místem korunovace francouzských králů již od 11. století.

Navečer pak výprava dorazila na předměstí Paříže, kde přenocovala, aby ve čtvrtek ráno mohla vyrazit na cestu do Normandie.

 

Foto č. 1: Hackenberg

Foto č. 2: Memorial de Verdun

 

Foto: J. Matušek

-jas-