Virtuos Václav Hudeček zahrál na Vítkově

Od konce II. světové války uplynulo 72 let. Praha 3 si toto výročí připomněla v sobotu 24. dubna 2017 slavnostním koncertem význačného českého houslového virtuosa Václava Hudečka, mistra svého oboru, s neobyčejným herním stylem.

nawebKoncert, na kterém se podílel i špičkový soubor Musica Lucis Praga, se konal v Národním památníku na Vítkově a setkal se s velkým zájmem obyvatel, kteří tak společně vzdali hold obětem války.naweb2

V Hudečkově podání zazněl Antonio Vivaldi, v plném provedení všech čtyř sonát Čtvero ročních období. Průvodní slovo pronesla starostka Prahy 3, Vladislava Hujová, která poukázala na dopady hrůzných událostí v období války a potřebu připomínat si historická fakta, především nejmladším generacím. Vyjádřila přesvědčení, že Praha 3 bude i nadále pokračovat v tradici těchto koncertů spojených s významnými událostmi a zmínila i vysoce kladný přínos akcí, kde se mladá generace setkává s pamětníky, dozvídá se o jejich životech a prožitcích v tomto nelehkém období našich dějin. Mimo jiné dodala: „Válka změnila nevratně moderní dějiny, zasáhla do života všech lidí. Je důležité si minulost stále připomínat, byť by na ni mnozí lidé raději zapomněli.“ V závěru pozvala všechny přítomné na pietní akt, který proběhne 5. května na nádvoří ZŠ Pražačka. V 11 hodin zde můžete uctít památku a poděkovat těm, kteří položili své životy v boji s nacisty za svobodu nás všech.naweb3

Slavnostní koncert byl mimořádným uměleckým zážitkem a zaplněný sál Národního památníku odměnil závěrem mistra Hudečka bouřlivým potleskem.

Václav Hudeček (7. června 1952 Rožmitál pod Třemšínem) je přední český houslový virtuos. Byl žákem Davida Oistracha, manžel herečky Evy Hudečkové. Každý rok uprostřed prázdnin vyučuje a podporuje mladé houslisty na svých letních houslových kurzech v Luhačovicích, pod názvem Akademie Václava Hudečka.

Dne 28. října 2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. (Text a foto: Kristýna Dražanová)