Vetex se opět po roce chystají roztančit Prahu (25.2.2010)

L’Orchestre International du Vetex je charismatem nabitá mezinárodní a multikulturní parta z Belgie, kterou zasáhla současná obliba balkánské hudby i romských dechovek.

L’Orchestre International du Vetex je charismatem nabitá mezinárodní a multikulturní parta z Belgie, kterou zasáhla současná obliba balkánské hudby i romských dechovek.

Vetex se však od jiných západoevropských kapel, inspirovaných balkánskou vlnou, podstatně liší – a to nejen přítomností akordeonu anebo přesahy do jazzu. Hutný a přitom elegantní, temně zářivý zvuk kapely občas zní jako jihoitalská banda, tedy důstojně kráčející dechový ansámbl s repertoárem sahajícím od lehké klasiky až po pohřební pochody. Jindy – jako například v humorně nazvané skladbě Vetex-Mex (tedy Tex-Mex z belgické textilky), slyšíme ozvěny neodolatelného karibského rytmu cumbia, a Mishra Kal Urlu představuje organické propojení turecké hudby z Balkánu s Bollywoodem.

Název si členové skupiny zvolili podle jména textilního koncernu, v jehož tovární hale zkoušeli. Dvacítka muzikantů, od flétny a klarinetu přes trojici trombonistů až po vizuálně téměř šokující nástroj sousaphone, je svým hudebním projevem dost vzdálena tradiční městské dechovce. Jedná se spíše o formaci pohybující se v duchu rock’n’rollu, punku a výstřednosti.

Vetex, který zhruba před rokem roztančil lidi na pražských ulicích a v metru, určitě i na podiu vyvolává značnou energii nejen počtem hudebníků a stylem, ale i atmosférou, kterou kolem sebe šíří. V jejich hudbě se odráží humor muzikantů pocházejících z různého prostředí, vlastní pohled na hudební tradice i obraz životních zkušeností a zážitků. Bez předstírání se tím vším inspirují a respektují to. Mají za sebou dvě vydaná alba a koncertní turné po západní Evropě a Itálii a úspěšní byli i na Balkáně. V době, kdy se hovoří o rozdílech mezi komunitami a zvláštnostech každého regionu, L‘Orchestre International du Vetex ukazuje zábavnou a obohacující stranu společného života bez ohledu na místo původu.

 

 

Kde:
Palác Akropolis,
velký sál
Kubelíkova 1548/27
Praha 3

Kdy: 25. 2. 2010, 19:30 hod

Vstupenky:

  • Kč 200 – Předprodej – Prodej v Akropoli – K stání
  • Kč 250 – Na místě – Prodej v Akropoli – K stání
  • Kč 230 – Předprodej – Ticketpro – K stání

Zadejte text