Varhanní festival rozezní v červnu také žižkovské kostely

Pěti varhanními koncerty se v červnu pražskému publiku představí světová špička varhaníků na osmém ročníku mezinárodního hudebního festivalu Free Organ World – Pražské varhany. A hned dva hudební recitály tohoto varhanického festivalu proběhnou na Žižkově.

Žižkov, 3. května 2010

Pěti varhanními koncerty se v červnu pražskému publiku představí světová špička varhaníků na osmém ročníku mezinárodního hudebního festivalu Free Organ World – Pražské varhany. A hned dva hudební recitály tohoto varhanického festivalu proběhnou na Žižkově. V úterý 15. června se od 19.30 hodin představí v kostele sv. Prokopa slovenský varhaník Peter Sochuľák v rámci Galakoncertu s Českým a Slovenským rozhlasem. O den později, ve středu 16. června ve stejném čase, pak v kostele sv. Rocha na Olšanském náměstí vystoupí německý varhanní virtuos Klaus Eichhorn s recitálem Ze severu na jih a zpět v 17.-18. století.


Letošní ročník mezinárodního varhanního festivalu probíhá za podpory městských částí Praha 2, Praha 3 a Praha 6. Nad oběma žižkovskými koncerty převzala záštitu starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková. Vstupenky budou v předprodeji v místě koncertů hodinu před představením. Více informací naleznete na www.fow.cz


PROGRAM FESTIVALU
________________________________________
13. června 15:00

VARHANY NEBO CEMBALO? NOVÁ ODHALENÍ!
Bazilika sv. Markéty, Praha 6, Břevnovský klášter
Dalibor Miklavčič (Slovinsko) - varhany, pedálové cembalo

 

14. června 19:30
BÁSNÍCI VARHAN A KLAVÍRU
Kostel sv. Štěpána, Praha 2, Štěpánská ul.
Matthias Pech ( Německo) - varhany

 

15. června 19:30
GALAKONCERT S ČESKÝM A SLOVENSKÝM ROZHLASEM
Kostel sv. Prokopa, Praha 3, Sladkovského nám.
Peter Sochuľák (Slovensko) - varhany

 

16. června 19:30
ZE SEVERU NA JIH A ZPĚT V 17.-18. STOLETÍ
Kostel sv. Rocha, Praha 3, Olšanské nám.
Klaus Eichhorn (Německo) - varhanní positiv

 

17. června 19:30
BACH A JEHO CTITELÉ
Kapitulní chrám sv. Petra a Pavla, Praha 2, Vyšehrad
Aleš Bárta (Česká republika) - varhanyHistorie varhan v žižkovských kostelech
Návštěvníci dvou koncertů, které proběhnou v třetí městské části v rámci mezinárodního varhanického festivalu Free Organ World 2010, si budou moci dopřát mimořádný zážitek, varhany žižkovských kostelů rozezní ruce nejlepších evropských virtuosů. V kostele sv. Rocha se budou moci zaposlouchat do zvuků nástroje, který zde byl instalován teprve při nedávné rekonstrukci, přestože jeho historie sahá až do roku 1738. Varhany v kostele sv. Prokopa zase pocházejí z dílny žižkovského mistra, který ve své době patřil mezi přední evropské tvůrce tohoto sakrálního hudebního nástroje.

 

Varhany v kostele sv. Prokopa
Nacházejí se na prostorné západní kruchtě novogotického kostela na Sladkovského náměstí a pocházejí ze stejné pražské čtvrti. Jejich tvůrcem byl jeden z nejlepších českých varhanářů z přelomu 19. a 20. století - Emanuel Štěpán Petr (1853 - 1930). Svou dílnu měl na Žižkově a odtud exportoval stovky nástrojů nejen do tehdejší rakousko-uherské monarchie, ale i do řady zemí a dokonce do zámoří.
Jeho původní romantické varhany s 42 rejstříky - 201. opus - pocházejí z roku 1912 a jsou zasazeny do gotické skříně architekta Mikše. V roce 1979 byly firmou Igra kompletně přestavěny a rozšířeny na 3 manuály při zachování původního píšťalového fondu tak, aby odpovídal rozšířenému počtu rejstříků. Současný nástroj má dnes 52 znějících rejstříků.

 

Varhany v kostele sv. Rocha
Původní varhany v kostele sv. Rocha měly podle zprávy z konce 18. století 4 rejstříky – šlo o typický barokní tzv. positiv. Jejich podobu však dnes neznají ani památkáři, při opravě kostela v r. 1879 byly postaveny nové varhany pražským varhanářem Karlem Eisenhutem. Měly jeden manuál a pedál a 7 rejstříků. Už v roce 1913 je však nahradily opět zcela nové dvoumanuálové varhany s pneumatickou trakturou mistra Josefa Hubičky. Tento nástroj byl i přes následné úpravy však z technického, zvukového i historického hlediska zcela bezcenný. Proto byl v roce 2005 nahrazen barokním varhanním positivem neznámého mistra, pravděpodobně z roku 1738 (podle nápisu v měchu), zhotovený původně pro kostelík ve vesničce Chocenice u Kolína. Tento historicky cenný nástroj byl pro účely žižkovského kostela restaurován a má 5 rejstříků. Korpus celého nástroje krásně zapadl do otvoru v zábradlí po hracím stole předchozích varhan bez jediné úpravy, jakoby byl v tomto prostoru odjakživa.


Foto: archiv RN, Římskokatolická farnost u kostela sv. Prokopa, Free Organ World

-jas-