V KC Vozovna se připomněla památka Olgy Havlové

Formou vyprávění blízkých přátel a představením archivních materiálů se v KC Vozovna připomněl život první polistopadové dámy Olgy Havlové.

IMG_0023V pořadu Knihovna Olgy Havlové čili Hrobka, který se uskutečnil ve středu 30. listopadu v KC Vozovna, se připomněla památka Olgy Havlové. Její přátele zpřítomnili prostřednictvím archivních materiálů její osobnost a vliv na unikátní společenství samizdatu. Pozvání přijali hudebník a spisovatel Vratislav Brabenec, malíř a spisovatel Zbyněk Benýšek, publicistka Petruška Šustrová a žena, které nikdo neřekne jinak než Sněhurka... Večera se zúčastnil také zástupce starostky Alexander Bellu.IMG_0037

Olga Havlová bydlela v Chelčického ulici 29, v přízemním bytě dnes už neexistujícího domu, kam během válečných let nosila rodině chleba dírou ve střeše. Po válce navštěvovala Milíčův dům Přemysla Pittra. Možná ji i tyto zážitky vedly k založení Výboru dobré vůle, který letos slaví 25 let existence. Distingovaná dáma však vynikala nejenom citem pro spravedlnost, tolerancí a schopností pomáhat těm, kteří to potřebují. Měla též talent vymýšlet svéráznou zábavu pro přátele coby obranu proti marasmu normalizace a podmínku důstojného přežití. Průchod mu dala zejména v době, kdy byl Václav Havel ve vězení. V roce 1981 s knihovnicí Olgou Stankovičovou a psycholožkou Jarmilou Bělíkovou založila Hrobku čili  Svépomocnou lidovou knihovnu, společenství přátel, kteří si libovali v brakové, tehdy zapovězené západní literatuře, nonsensu a recesi. Vydávali samizdatový časopis Nový brak, později na kameru od Františka Janoucha natáčeli Originální videojournal, pořádali kostýmované plesy apod. Hrobka čítala až sto členů, mezi něž patřil např. Andrej Krob, Ivan Dubský, Fanda Pánek, Ivan Martin Jirous, Andrej Stankovič, Karel Nepraš, Rudolf Němec atd.

Zadejte text