Tibetská vlajka zavlála na žižkovské radnici 

Významný den 10. března připomněla mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“, které se městská část Praha 3 účastní jako jedna z prvních již po pětadvacáté.

lidiCílem vyvěšení vlajky je upozornit na mimořádně brutální potlačení tibetského povstání čínskou komunistickou armádou, jež si vyžádalo desítky tisíc obětí. Tibetština je dnes potlačována ve veřejném životě, dohromady s tibetskou vlajkou se stala duchovním symbolem, který připomíná miliony mrtvých a zneuctění národa okupací cizí velmoci.rozmetání

Veřejnost i zástupci radnice si připomněli celou událost vyvěšením tibetské vlajky a rozmetáním mandaly.

„V kontextu mahajánského buddhismu je mandala kruhový mystický diagram, ztvárněním kosmických a duchovních sil. Představuje svět v jeho nejčistší podobě. Mandala slouží k meditacím, modlitbám a různým viděním u příležitosti  různých svátků nebo výročí majících vztah ke konkrétním božstvům, osobnostem a klášterům tibetského buddhismu. Rituálem je také symbolické zničení - smetení mandaly a vysypání písku do potoka nebo řeky,“ vysvětlil Ladislav Brom, který mandalu pro tuto příležitost připravil a následně spolu s ostatními rozmetal na dvorku žižkovské radnice.