Radnice podpoří digitalizaci kina Aero

Zastupitelé třetí městské části se rozhodli přispět bezmála jedním milionem korun oblíbenému žižkovskému kinu Aero na nákup moderního dataprojektoru. Chtějí zachovat na území Prahy 3 oblíbený nezávislý biograf, kterému by bez přechodu na digitální technologii hrozil do tří let zánik.

V současnosti dochází k digitalizaci filmové distribuce, klasické filmové kopie postupně mizí a jsou nahrazovány kopiemi digitálními. Kina, která nebudou vybavena potřebným projektorem, budou s postupující digitalizací nucena postupně ukončit provoz, protože filmy budou k dispozici jen v novém formátu. I žižkovské kino Aero nyní tuto situaci řeší. Zastupitelstvo městské části na svém jednání 8. dubna proto rozhodlo o tom, že přispěje částkou ve výši 960 tis. Kč, která pokryje téměř třetinou celkových nákladů. Kinu Aero se podařilo získat dotaci ze státního fondu kinematografie, která pokryje polovinu nákladů, zbytek dají provozovatelé kina ze svých zdrojů.

Kino Aero tak bude moci i nadále nabízet kvalitní filmy za dostupné ceny. Biograf, který je vedle řady nezávislých filmových projektů a festivalů znám třeba pravidelnými přenosy představení z londýnské Metropolitní opery, nezapomíná ve svém programu ani na zvýhodněné projekce pro seniory, filmy pro školy, odpoledne pro rodiny s dětmi a nově přidává dopolední promítání pro maminky s malými dětmi.

Kino Aero chápeme jako jeden z nejvýznamnějších kulturních počinů na území Prahy 3,“ uvedl Martin Benda, zástupce starosty zodpovědný za oblast kultury. „Kvalitou, počtem projekcí a hlavně návštěvností se drží na české špičce jednosálových kin. Nyní reálně hrozil do tří let zánik kina. Tento dar zajistí jeho existenci a konkurenceschopnost i do budoucích let.

Kino Aero působí v budově, která patří městské části, nová technologie se stane nedílnou součástí vybavení nemovitosti v majetku obce.

Zadejte text