Přijďte si vyrobit drobný vánoční dárek nebo ozdobu ze včelího vosku

V Galerii pod radnicí na Havlíčkově náměstí si můžete 19. prosince od 10:00 do 16:00 hodin vyrobit vlastní ozdobu či obrázek ze včelího vosku. Dětská dílnička zde bude k dispozici v rámci výstavy „Z Betléma do Nazaretu“ autora Tomáše Hájka.

Galerie pod Radnicí - 12/2019… Z Betléma…1V předvánočním čase si můžou děti i dospělí vyzkoušet, jak se vyrábí vánoční dárky z pravého včelího vosku. Lektoři ukáží, jak se z voskových mezistěn dají lehce udělat originální vánoční dárky. Voskové stěny mají oproti jiným materiálům tu výhodu, že jsou ohebné, ale přitom pevné, nelepí se na prsty a práce je o poznání jednodušší. Navíc není potřeba použít lepidlo, vosk si dekoraci přidrží sám.

Hotový výrobek si každý návštěvník může samozřejmě odnést domů, nebo svým výtvorem ozdobit připravený nástěnný vánoční stromeček v Galerii pod radnicí a stát se tak vlastně na pár dnů spoluautorem výstavy.

 

galerie pod radnicí – Z Betléma do Nazaretu poster„Z Betléma do Nazaretu“

Samotná expozice uvnitř žižkovské radnice, která trvá do 27. prosince, láká na zajímavou ukázku řezby, tisků, pastelů a fotografií Tomáše Hájka.

Centrálním motivem je betlém z deseti druhů dřev, který tradičně připomíná narození Ježíše z Nazaretu. Expozice ukrývá i javorovou sochu Rachel. Jméno dostala podle autorovy oblíbené písně od Spirituál Kvintetu, která pojednává o setkání Ježíše a samařské ženy u studny.

Nejnáročnější řezbou, kterou na výstavě můžeme vidět, je Povolání sv. Matouše. Celník Matouš, jeden z pozdějších apoštolů, po setkání s Ježíšem radikálně změnil život. I řezba Tomáše Hájka se skládá ze dvou zásadně odlišných částí – lipového reliéfu a struktury složené z různých dřev.

Na výstavě jsou k vidění i fotografie z cesty Tomáše Hájka do Izraele, kam zamířil v roce 2018. Krajina za Betlémem, Negevská poušť, kde Ježíš meditoval, Galilejské jezero, Nazaret, Olivetská hora. A také fotografie z míst, která procestoval a kde narazil na stará zobrazení narození Ježíše.

Poslední výtvarnou technikou, kterou autor na výstavě prezentuje, jsou tisky – převážně monotypy. Zde zobrazující adventní a vánoční tradice u nás v Čechách.

Galerie