Oslavy dne svatého Patrika se chystají i na Žižkově (17.3.2010)

Stejně jako každoročně proběhnou dne 17. 3. oslavy na počest svatého Patrika, patrona Irska. Tento svátek, ačkoliv málokde oficiální, má své příznivce, kteří se rádi obléknou do zelené, dají si tmavé pivo a poslechnou keltskou muziku, po celém světě.

Stejně jako každoročně proběhnou dne 17. 3. oslavy na počest svatého Patrika, patrona Irska. Tento svátek, ačkoliv málokde oficiální, má své příznivce, kteří se rádi obléknou do zelené, dají si tmavé pivo a poslechnou keltskou muziku, po celém světě. Letos se zelené veselí přenese i na pražský Žižkov a nadšenci si můžou irskou atmosféru vychutnat např. v Paláci Akropolis, kde vystoupí skupiny Bran a Irish Dew.

ST. PATRICK´S DAY - BRAN + IRISH DEW

 

BRAN
To nejlepší z bretonské hudby přináší seskupení okolo Dewiho Pajota, zpěváka a hráče na klarinet, whistle a bombard, který přijel ze své rodné Bretaně, aby spolupracoval s pěti českými hudebníky. A tak se hudba kapely pohybuje mezi hledáním kořenů i hudebním kosmopolitismem. Zatím poslední album této česko-francouzské skupiny přináší opět hudbu keltské Bretaně – tradiční tance a písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, melancholií a průzračností zpěvů moře. V bretonštině bran znamená havran, posel z keltských legend. Ten, který přinesl na svých křídlech do střední Evropy keltskou hudbu a na pobřeží Atlantiku východní vítr. Prostřednictvím bretonštiny a francouzštiny Bran navazuje na tuto tradici sdílení a výměny. Skladby na albu An delienn (česky list nebo lístek na stromu) spojuje téma přírodních živlů, zejména vody ve všech jejích podobách. Třebaže na tomto novém projektu nalezneme více autorských skladeb a tradiční akustický zvuk kapely se někdy posouvá směrem k folk-rockové fúzi, podařilo se skupině vystihnout atmosféru bretaňské země a její hudby jako nikdy předtím.

Dewi Pajot – zpěv, whistle, bombard, klarinet

Vojtěch Jindra – akustická kytara

Tomáš Görtler – akordeon

Robert Fischmann – příčná flétna, whistles

Petr Tichý – kontrabas

Tokhi – perkuse

 

IRISH DEW
Skupina, která propojuje prvky tradiční irské muziky s rockovou, folkovou a klasickou hudbou, patří již dlouhá léta ke špičce naší keltské hudby. Její album „Šance“ lze bezesporu označit za jeden z nejzajímavějších hudebních projektů v této oblasti. Kapelník Václav Veselý, spoluhráč Etc, Framus Five a jiných legendárních formací, zde přizval ke spolupráci řadu výjimečných hostů – Lenku Filipovou, Roberta Křesťana, Zuzanu Stivínovou, senegalského hudebníka Lamina Koyatta a muzikanty z Etc, Druhé trávy a Čechomoru. Toto album skupina podpořila dvouletým turné čítajícím přes 140 vystoupení po celé republice. V současné době vychází skupině remaster legendárního alba Závist. Tato reedice přináší bonus track s písní Foggy Dew, v níž uslyšíme kromě současné sestavy kapely také jejího bývalého člena harfeníka Seana Barryho a finskou zpěvačku Nooru Ruohonen.

Václav Veselý – akordeon, akustická kytara

Jan Veselý – housle

Robert Fischmann – příčná flétna, whistle

Vojtěch Jindra – akustická kytara

Kde: 

Palác Akropolis, velký sál
Kubelíkova 1548/27, Praha 3

Kdy: 
17. 3. 2010, 19:30


Vstupenky

  • Kč 150 – Předprodej – Prodej v Akropoli – K stání
  • Kč 180 – Na místě – Prodej v Akropoli – K stání