Odhalení obelisku polskému hrdinovi roku 1968 Ryszardu Siwiecovi

V pátek 20. srpna se u budovy Ústavu pro studium totalitních režimů uskutečnilo slavnostní odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece, polského hrdiny, který se v září roku 1968 na protest proti okupaci Československa veřejně upálil.

Na této iniciativě se kromě ÚSTR, který sídlí v ulici, jenž je po Siwiecovi pojmenována, a Polského institutu podílela i polská Rada ochrany paměti bojů a utrpení.

Slavnostní setkání zahájil nový ředitel ÚSTR Daniel Herman a poté projevy přednesli místopředseda polského Senátu Zbigniew Romaszewski, místopředseda Sejmu Polské republiky Marek Kuchciński, velvyslanec Polské republiky Jan Pastwa, ředitel Rady ochrany paměti bojů a utrpení Andrzej Krzysztof Kunert, místopředseda vlády ČR a ministr vnitra Radek John, senátor PČR Tomáš Grulich, náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíková a starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková.

Ve svých projevech uctili památku člověka, který svou obětí o čtvrt roku předstihl oběť Jana Palacha a který se nesmířil s agresí proti Československu a s dalším potlačováním svobod a demokracie a obětoval se ve prospěch sousedního státu.

Autorem obelisku je známý polský výtvarník Marek Moderau.