Nevratný záznam okamžiku Kryštofa Brůhy v Atriu

Kryštof Bruha - 02/2020

Galerie Atrium v loňském roce vyhlásila výzvu Open Call. Zájemcům z řad výtvarníků byly navrženy tři vybrané termíny v roce 2020. Pětičlenná odborná komise, která zasedala v prosinci 2019, vybrala k realizaci tři nejvýraznější projekty. V prvním termínu se nyní představí jeden ze tří vítězů, intermediální umělec Kryštof Brůha.

První ze tří termínů věnovaných Open Call v roce 2020 připadá v galerii Atrium na období 14. 2. – 15. 3. Veřejnost se zde může celý měsíc setkávat s projektem Kryštofa Brůhy (1990), loňského absolventa pražské Akademie výtvarných umění (Ateliér Nová média I, Škola Tomáše Svobody). Vernisáž výstavy s názvem Resonare de Inter Solaris, jejímž kurátorem je Petr Vaňous, se koná 13. 2. 2020.

Kryštof Bruha2 - 02/2020Kryštof Brůha kromě absolvování studií na AVU v roce 2014 prošel stáží na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v letech 2016-2017 stáží na Indonesian Institute of the Art v Yogyakartě (Indonésie). V roce 2018 absolvoval rezidenční pobyt v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. Vystavuje od roku 2014. V roce 2018 představil na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava v Jihlavě svůj studentský krátkometrážní experimentální film Prolog k Signum Supra. Žije a pracuje na Žižkově.

Instalace Resonare de Inter Solaris navazuje na předchozí akce kinetické sochy Inter Solaris. Ta v minulosti putovala po různých lokacích a pomocí slunečního paprsku přetavovala horniny. Akce Inter Solaris měly za cíl záznam okamžiku, který se díky přetavení do horniny zapsal. Hornina zde kromě média sloužila i jako důkaz místa, kde se akce odehrála. Inter Solaris však prochází další transformací, jeho díly jsou rozloženy a postaveny do jiných konstelací. Neviditelná geometrie magnetických siločar, se kterými socha pracuje, zde funguje jako spojovací prvek, díky kterému spolu jednotlivé komponenty komunikují. Hlavním artefaktem, kterým původně byla hornina přetavená slunečním paprskem, je zde série kreseb vzniklá činností robotického ramena. Tato procesuální reprodukce hornin naznačuje jejich další, postupující analýzu a vytváří tak relikt uplynulých akcí kinetické sochy Inter Solaris.

Více na atriumzizkov.cz