Nejen Fešáci Huberti si letošní masopust užili

Den před Popeleční středou, v úterý 21. února, vyvrcholily masopustní oslavy veselým průvodem, který se na pochod žižkovskými ulicemi vydal z náměstí Jiřího z Poděbrad. Přes tradiční zastávky v Mahlerových sadech pod žižkovskou věží a na radnici na Havlíčkově náměstí se zase vrátil zpět před kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, kde masopustní veselice pokračovala až do pozdních večerních hodin.

Masopustní oslavy ale na náměstí začaly už v úterý dopoledne, kdy byla na farmářském tržišti připravena staročeská zabijačka. Návštěvníci tu měli možnost ochutnat různé masové speciality – jitrnice, jelítka nebo domácí sekanou. Nechyběly ale ani delikatesy ze sladké sekce – koblihy, boží milosti nebo masopustní perníčky. Posilnit se bylo možné i pivem nebo se ohřát při sklence svařeného vína.

Se čtvrtou hodinou odpolední a za zvuku písní k tanci i poslechu kapely Žižkovanka začalo na náměstí svolávání masek. Průvodce masopustem Petr Stolař, principál Divadla v Pytli, povzbuzoval všechny příchozí žižkovské Pepíky, Frajery Huberty a žižkovské slečinky, aby odhodili stud, vystoupili na pódium a pomohli překonat rekord v počtu shromáždění těchto žižkovských figur na jednom místě. Na počítání velmi přísně dohlížel zástupce recesistické agentury Dobrý den z Pelhřimova. K překonání rekordu z minulého roku sice nedošlo, žižkovským frajerům a frajerkám to ale rozhodně náladu nezkazilo.

Kolem páté odpoledne se průvod zformoval a vyrazil na svou pouť Žižkovem. V jeho čele jela pojízdná kazatelna, jejíž osádku tvořili zástupci starosty Pavel Sladkovský, Tomáš Kalousek, radní Barbora Hanychová a zastupitelka Martina Šandová – všichni stylově vystrojení, jak letošní téma masopustu kázalo.

Pod žižkovskou věží v Mahlerových sadech už na průvod čekala vojenská jednotka složená ze členů Klubu vojenské historie Gardekorps, která provedla nábor rekrutů, a poté průvod zamířil k radnici na Havlíčkově náměstí. Tam už na maškary čekala starostka Vladislava Hujová. Petr Stolař se důmyslnou lstí, kterou bylo tvrzení, že si jde zažádat o trvalý pobyt na Žižkově, vloudil na radnici a se šarmem sobě vlastním se mu na paní starostce podařilo vyloudit symbolický klíč od města Žižkova. K jeho předání došlo na balkoně radnice za dohledu předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Maškarám pak už nic nestálo v cestě, aby se zmocnily vlády nad Žižkovem a vydaly se zpět na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se poslední radovánky před čtyřicetidenním půstem protáhly až do noci.