Na Vítkově vyvrcholí soutěž žáků o II. světové válce, vítězové pojedou do Normandie

V Národním památníku na Vítkově vyvrcholí v pondělí 3. května vědomostní soutěž žáků základních škol, kterou v rámci oslav 65. výročí ukončení válečných bojů vypsal Vojenský historický ústav Praha společně s městskou částí Praha 3.

Žižkov, 29. dubna 2010

 

V Národním památníku na Vítkově vyvrcholí v pondělí 3. května vědomostní soutěž žáků základních škol „Dokument Praha a Pražané během druhé světové války,” kterou v rámci oslav 65. výročí ukončení válečných bojů vypsal Vojenský historický ústav Praha společně s městskou částí Praha 3. Desítka finalistů v ní prezentuje své práce o historických událostech, vztahujících se k válečným událostem v české metropoli, vítězové pak pojedou na pětidenní zájezd do Normandie, na místa, kde probíhaly nejtvrdší boje II. světové války.


Dějepisná soutěž byla vypsána přesně před rokem, účastnit se jí mohli žáci základních škol 5. až 9. stupně, a to ve dvou soutěžních věkových kategoriích. Jejich úkolem bylo zpracovat historický dokument, který mapuje události z válečné Prahy, formou písemné práce, audio nebo videozáznamu. Z desítek soutěžních děl pak pořadatelé vybrali deset finálových prací, které se utkají ve finálovém souboji.


Cílem soutěže je podpora výuky moderních dějin, podpora patriotismu a identity českého národa. Pro děti jsou tyto chvíle vlastně i praktickou hodinou dějepisu. Chceme tím připomenout nejmladší generaci, že se nejednalo o žádný fiktivní příběh, ale o konkrétní lidské osudy. Chceme, aby děti samy poznaly, jakou cenu musely předchozí generace zaplatit za svobodu,” uvedla k soutěži starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková.


Proto se také děti během finálového odpoledne setkají s historiky i legendami druhé světové války. Pozvání totiž přijali mimo jiné armádní generál Tomáš Sedláček, český voják, příslušník československého protinacistického odboje a politický vězeň komunistického režimu, historik Jaroslav Čvančara nebo Jan Boris Uhlíř.


Vítězové soutěže pak pojedou od 19. až do 23 května na pětidenní naučnou cestu na bojiště II. světové války v Normandii.

 

Finále soutěže „Dokument Praha a Pražané během druhé světové války” je veřejné a volně přístupné. Akce začíná od 14:00 hodin ve velkém sále Národního památníku na Vítkově.

 

Foto: Jan Sotona, Armáda ČR

-jas-