Na festivalu Žižkov Meets Jazz vystoupí Beata Hlavenková

Podvanácté se ve dnech 28. a 29. listopadu od 19 hodin v Paláci Akropolis uskuteční jazzový festival Žižkov Meets Jazz, který tentokrát představí opravdu velká jména současné tuzemské scény.

Během dvou jazzových večerů vystoupí sedm profesionálních souborů, které umějí zkombinovat dynamickou formou klasiku s jazzem a zaujmout autorskými aranžemi ze světa jazz & blues.

Hned první festivalový den bude patřit vystoupení projektu Martin Brunner trio & Epoque Quartet: Morning Walks. Jazzové trio se spojí s klasickým kvartetem ze světa vážné hudby a předvede cyklus původních skladeb, v níž jazz a klasika budou rovnocenně zápasit mezi sebou, aby dosáhly originálního výsledku.

Podobně tomu bude v případě i další formace Dust In Groove, kdy moderní jazzová harmonie se střetne s atonalitou soudobé vážné hudby, hraničící se zvukovými experimenty. Hudebníci budou vystaveni jak bezděkým improvizacím, tak podivuhodnému notovému a grafickému materiálu skladeb Lucie Vítkové a Michala Wróblewského.

Páteční večer završí vystoupení kapely E Converso, která zavede posluchače do newyorské downtown scény i současné Evropy. Dynamika, energické tempo a humor budou kralovat Paláci Akropolis.

Velká očekávání vzbudí zcela jistě v sobotu 29. listopadu Beata Hlavenková, která spolupracovala v minulosti s plejádou jazzových a alternativně poprockových špiček, jako jsou Yvone Sanchez, Toxique, Lenka Dusilová, Věra Martinková nebo David Dorůžka. Je vyhledávána pro svoji žánrovou otevřenost, v rámci níž se nebojí bořit zavedené mýty a postupy v hudební výpovědi.

Žánrová otevřenost je atributem i pro kapelu Limbo. Melodicko-melancholické skladby nezapřou vliv jazzu i alternativního folku, který podprahovou energií bobtná během reprodukce do všech stran.

Kontrabasista Tomáš Liška je v jazzovém undergroundu vyhledávanou ikonou. Stál u řady ceněných projektů, jako Points, se kterým letos vyhrál jazzovou soutěž ve španělském Getxu. V Paláci Akropolis vystoupí se svým triem, kde intimita, jazzová improvizace a interpretační úroveň diváka srazí na kolena. Španělské vlivy i klasika nabídnou specifický hudební zážitek.

Poslední tečkou za Žižkov Meets Jazz je projekt Jaromír Honzák Quintet, komorní těleso, které uhrane svými hráčskými dovednostmi.