Kam v červnu do kina? Do Aera!

V posledním předprázdninovém měsíci si pro nás kino Aero nachystalo spoustu překvapení, ať už se jedná o staré osvědčené fláky nebo novější snímky, jež lámou rekordy sledovanosti. A tak vřele doporučujeme klasiku spaghetti westernu Hodný, zlý a ošklivý, Burtonovskou ságu o upírech Temné stíny a potřeštěného Diktátora v podání Sachi Barona Cohena. To vše si můžete vychutnat v kulisách „popcorn free“ žižkovského kina.

Hodný, zlý a ošklivý (v Aeru 1. 6., 12. 6., 20. 6.) 

Pro některé fanoušky westernu jsou filmy Sergia Leoneho těmi „nejameričtějšími“, které vůbec byly natočeny. Přitom autorem nebyl rodák z Ameriky, ale prachsprostý Ital, který dějiště filmů Tenkrát na západě nebo volné trilogie Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a bezmála tříhodinového zakončení Hodný, zlý a ošklivý točil ve španělských exteriérech. Na pozadí občanské války se odehrává příběh o honbě za konfederačním zlatem lemovaný hromadami mrtvol a suchopárných gagů ústřední trojice Tuca (Ošklivý), Blonďáka (Hodný) a Krásnočka (Zlý). Zabiják Krásnoočko se vydává na cestu jako první, zabije rodinu farmáře, aby se dozvěděl jméno zloděje Jacksona, jenž zakopal ukradené zlato na neznámém místě. Toho ale náhodou najdou Tuco s Blonďákem, a tak začíná strastiplná pouť všech tří hrdinů, kteří místy stojí proti sobě, jindy zase táhnou spolu, všechny ale spojuje touha po pokladu. Nakonec se setkají na hřbitově, kde stanou proti sobě v impozantní přestřelce, z níž jen vítěz bere vše.

Spaghetti western nepomohl k úspěchu jen režisérovi Sergiemu Leonovi, ale i herci Clintu Eastwoodovi, z něhož se vyrostla star první jakosti, anebo Enniemu Morriconimu, jehož soundtracky se staly přímo legendární a byly  inspirací pro další generace filmařů. Pro svou jednoduchost, harmonický humor a přesah k protiválečnému dramatu je film stále vyhledávanou a příjemnou zábavou.

Temné stíny (v Aeru 2. 6., 11. 6., 16. 6., 20. 6.)

Pro některé nuda a zklamání, pro jiné důkaz toho, že režisér Tim Burton a herecká hvězda Johnny Depp stále tvoří temně humorný pár, co miluje bizarní vizuální stylizaci a nechává na divákovi, aby si sám uvědomil hranici ironie, satiry a parodie. Jinak řečeno: všehochuť Burtonovy tvorby je zde více hmatatelnější než u předchozích snímků.

Johnny Depp s vizáží Víta Bárty z Věcí veřejných hraje zakletého upíra Barnabase, který se nechtěně dostane ze své hrobky a probouzí se do roku 1972, kdy ulice svítí v záři neónů, hippies se poflakují po městě a všude se prohánějí smradlavá auta. Záhy také zjišťuje, že jeho panství je v troskách a potomky stále trápí rodinné tajemství. Barnabas totiž coby notorický playboy kdysi svedl čarodějnici Angelique (v podání Evy Green), která se mu pomstila právě proměnou v upíra a upálením zaživa. Je logické, že právě s ní musí hlavní hrdina po letech svést konečnou konfrontaci.

Temné stíny jsou tak další pohádkou pro dospělé, kde není nouze o efekty, černý humor a pestrou kostýmovou stylizaci. Další proměna Střihorukého Edwarda, tentokráte do civilnější a naivnější podoby.

Diktátor (v Aeru 9. 6., 25. 6., 29. 6.)

Už jednou tu byl Diktátor v podání Charlieho Chaplina, který nenechal nit suchou na Adolfu Hitlerovi. Tentokráte si ale stejnojmenný snímek v podání Sachi Barona Cohena vzal do hledáčku arabského halit pašu, neomezeného vládce zemičky Wadiyi, které hrozí náhlá demokratizace.  Aby taky ne. Staré tradice, jako setnutí hlavy mečem nebo sexuální orgie se zbloudilými hollywoodskými herečkami, nijak nevoní západnímu světu, a tak si OSN pozvou diktátora Aladdina na kobereček, aby mu pro změnu jiní papalášové domluvili. Jako tomu bylo v případě kazašského Borata nebo rakouského Bruna, i tady začíná strastiplná cesta po Americe plná nesmyslných příhod ryze normálního světa. Alladin je vinou nečekaných událostí vytržen z dosavadního života a na vlastní oči trpělivě sleduje, jak jeho dvojník pasáček koz ničí vše, co vybudovali jeho slavní předci.

Diktátor je opět do detailu strukturovaně vymyšlenou komedií, kde o nesčetné gagy, humorné situace a travestii současnosti není nouze.