Josip Plečnik a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze připravila na 11. května ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a Velvyslanectvím Slovinské republiky v Praze slavnostní večer spojený s pásmem přednášek a prohlídkou kostela. Slavnostní večer začíná v 19.30.

slavnostní večer plečnikKoná se v rámci Plečnikova roku - 145 let od jeho narození a 60 let od jeho úmrtí. Toto významné jubileum si připomíná pražská UMPRUM také proto, že Josip Plečnik, vynikající slovinský architekt, který působil také v České republice, hrál v minulosti na této škole významnou roli.

„Josip Plečnik nejen, že se zapsal v dějinách české architektury jako významný architekt úprav Pražského hradu, ale také jako pedagog na naší škole. Od roku 1910 do 1921 zde působil jako profesor architektury a významně ovlivnil soudobou generaci mladých architektů“ vysvětlil rektor prof. Jindřich Smetana, proč UMPRUM iniciovala tento slavnostní večer.

V rámci programu bude návštěvníkům umožněna prohlídka krypty kostela. Akce je volně přístupná veřejnosti.

Program večera

  • uvítání a úvodní slovo – farář Dr. Jan Houkal, rektor UMPRUM prof. Jindřich Smetana a velvyslanec Slovinské republiky v ČR, J. E. Leon Marc.
  • přednáška  – Význam a historické souvislosti projektu kostela Nejsvětějšího Srdce Páně  – prof. Jindřich Vybíral (UMPRUM)
  • pohled na liturgii a další funkce kostela z hlediska současného uživatele – Dr. Jan Houkal, farář (Římskokatolická farnost u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně)
  • přednáška – Liturgické předměty navržené Josipem Plečnikem – Dr. Damjan Prelovšek