Italské duo v Atriu na Žižkově

Letošním podzimem pokračuje již osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu „Tóny nad městy“, v rámci něhož se v sobotu 9. listopadu v Atriu na Žižkově představí italské duo Sacha De Ritis a Michele De Amicis.

Tento festival každoročně přitahuje objevnou dramaturgií, která dokáže do koncertních síní přitáhnout široké spektrum publika. Také Tony nad mesty_Atriumosmnáctý ročník se může pochlubit atraktivní dramaturgii i sestavou účinkujících.

Mimořádný zážitek slibuje právě koncert, který se bude konat 9. listopadu od 15:00 hod v Atrium na Žižkově, kde se setkáme s vynikajícím italským duem z Pescary, složeného z flétnisty Sachy De Ritis a klavíristky Michele De Amicis. Jejich koncerty v Itálii a v zahraničí v nejprestižnějších koncertních sálech pro významné společnosti a koncertní instituce slaví úspěchy nejenom u diváků, ale i u kritiky. Oba dva umělci koncertují sólově, v různých komorních seskupeních i jako sólisté s orchestry, působí v porotách mezinárodních hudebních soutěží, nahrávají CD a věnují se i pedagogické činnosti.

A posluchači si přijdou na své, budou si moci vyslechnout několik flétnových operních fantazií, které mají velkou tradici a těší se velké oblibě jak u interpretů, tak posluchačů. Fantazie se začaly objevovat hlavně poté, co Theobald Böhm zdokonalil konstrukci příčné flétny. Bylo pak snazší hrát hluboké tóny a zlepšila se celková intonace.

V úvodu koncertu zazní flétnové operní fantazie dvou italských skladatelů a flétnistů 19. století, a to Raffaela Galliho a Giulia Briccialdiho. Poté se budeme moci poslechnout úpravu Lenského árie z Čajkovského Evžena Oněgina.

V druhé části koncertu nám umělci zahrají Sonatinu G Dur, která vznikla v roce 1893 během pobytu Antonína Dvořáka ve Spojených státech a je věnována jeho šesti dětem. Tato Dvořákova Sonatina je jednou z jeho nejvýznamnějších kompozic. Inspirovala mnoho hudebních skladatelů, například Bohuslava Martinů. Na závěr koncertu uslyšíme Brilantní fantazii na motivy z opery Carmen francouzského skladatele Françoise Borna, který ji věnoval skladateli, klavíristovi a varhaníkovi Josephovi Leybachovi. Z jeho kompozičního díla je dnes tato fantazie nejznámější skladbou inspirovanou Bizetovou nejslavnější operou Carmen.