Hudební večer se skladbami českých velikánů klasické hudby

Koncert mezzosopranistky Pavly Švestková s klavírním doprovodem Markéty Janáčkové proběhne v pondělí 11. června od 19:30 v prostorách Atria na Žižkově v Čejkovského ulici. Zazní na něm skladby významných představitelů české klasické i soudobé hudby.

Atrium zažije večer plný pocty českým velikánům vážné hudby. Vystoupení mezzosopranistky Pavly Švestkové nazvané „Láska a život ženy" se zaměří na skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, ale i na modernější kusy Petra Ebena nebo Vítězslavy Kaprálové.

„Společným tématem obou koncertních variant je téma lásky a ženy. Jsou to písně o lásce, které opěvují ženu a její lásku mileneckou, mateřskou, lásku k životu či lásku k bohu. Dramaturgie není striktně programní preferencí, ale je prodchnuta ženským elementem, který je buď přímým obsahem, nebo s obsahem volně souvisí. Uvádíme též skladby jedné z našich nejvýznamnějších a unikátních skladatelských osobností, Vítězslavy Kaprálové, která bohužel zemřela ve velmi mladém věku. Téma ženy je věčné a je jedním z nejužívanějších motivů uměleckých děl, ať se jedná o umění výtvarné, dramatické, filmové, nebo hudební," přibližuje téma „Láska a život ženy" Pavla Švestková.

Mezzosopranistka Pavla Švestková se zmiňovaným interpretům věnuje dlouhodobě. Zaměřuje se především na koncertní činnost a za sebou má pestrou hudební kariéru. S klavírním kvartetem Ensemble Martinů vystoupila u příležitosti výročí 21. 8. 2008 v Maďarsku přímo před hlavou státu, účinkuje v souborech Gran Duetto Concertanto, Orchestr Atlantis, Atlantis Collegium. Úzce spolupracuje s klavíristou Jaromírem Klepáčem, s nímž vystoupila na zahraničních koncertech v Sofii, Haagu, Rotterdamu, Bruselu a Drážďanech. Kromě toho se angažuje v literárně hudebních představeních s hercem Janem Šťastným, členem činohry Divadla na Vinohradech.

  1. B. Martinů - Písničky na jednu stránku
  2. L. Janáček - Po zarostlém chodníčku (Naše večery, Lístek odvanutý, Štěbetaly jak laštovičky, Dobrou noc!, Sýček neodletěl!)
  3. P. Eben - Šestero piesní milostných (Noci milá, Summer is come, Non mi mandar messaggi)
  4. V. Kaprálová - Dubnová preludia (Allegro ma non troppo - Andante - Andante semplice)
  5. V. Kaprálová - Ukolébavka, Bezvětří, Můj milý člověče
  6. B. Smetana - Bagatelles et Impromptus (Nevinnost, Sklíčenost, Touha, Láska)
  7. A. Dvořák - Cigánské melodie (Kterak trojhranec můj, Široké rukávy, Struna naladěna)

 


Zadejte text