Gryfest – studentské filmy v kině Aero poosmé

Již osmý večer animovaných filmů prvního ročníku Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara pod názvem Gryfest proběhl ve čtvrtek 22. března v kině Aero. Akce se konala za podpory městské části Praha 3.

Tentokrát byla studentská díla spojena tématem „Anonym“. V porotě, která stála před nelehkým úkolem zvolit nejlepší studentský film a udělit prestižní cenu Gryf za rok 2012, zasedl také zástupce starosty Jiří Matušek.

Bájného gryfa - cenu GRYF, jejíž vizuální podobu stvořil sochař Kryštof Hošek, tentokrát získal Filip Blažek s filmem Anonym, který byl inspirován novelou „Zločin lorda Artura Savila“. Druhým z oceněných byl Štěpán Mareš se svým Hypermanganem a porotu zaujal také snímek Rozštěp Jonatána Nováka, který získal třetí místo.

„Festival vzniknul před osmi lety, kdy jsme chtěli veřejnosti ukázat práce studentů prvního ročníku Vyšší odborné školy Václava Hollara," přiblížil začátky festivalu jeho organizátor a výtvarník Jan Gemrot. „První semestr se studenti učí animovat v programu flash a natočí autorský film. Chtěli jsme jim dát možnost, aby se jejich filmy promítly publiku v kině, protože studenti tak mají možnost hned vidět zpětnou reakci, a to je na tom to nejlepší. Některé filmy jsou na tak vysoké úrovni, že mě to každoročně velmi překvapí,“ dodal Jan Gemrot.