Galerie pod radnicí přivítala výstavu Kořeny života od autorek Ing. arch. Marie Jiřičkové a akad. mal. Mileny Šoltészové

Výstava od autorek Ing. arch. Marie Jiřičkové a akad. mal. Mileny Šoltészové.

Ing. arch. Marie Jiřičková

jednaArchitektka a výtvarná umělkyně Marie Jiřičková vystavuje keramické sochy, tapisérie a netradiční šperky. Socha ,,Jákobův sen" vystihuje jednu z poloh autorčiny tvorby - oslovení duchovním odkazem příběhu. Další inspiraci autorka nalézá v  přírodě a africkém umění. Portrét černošské dívky ,,Mamadu" dominuje mezi sochami s archetypy lidské tváře, zvířat a nádob s vytříbenou barevností a geometrickou abstrakcí. Osobitý umělecký styl autorky se promítá do gobelínů a miniatur v podobě rozmanitých šperků se smyslem pro detail a kompozici.
 Marie Jiřičková realizovala řadu významných architektonických projektů a výtvarných děl do architektury. Její díla jsou zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách v České republice i v zahraničí. V poslední době byla v pozornosti médií reliéfní socha dívky Hany, sestry pana Jiřího Bradyho, kterou umělkyně vytvořila v roce 2005 na  dům rodiny Brady v Novém Městě na Moravě.


dvěAkad. mal. Milena Šoltészová

Na výstavě v „Galerii pod radnicí“ vystavuji výběr mých prací od 60. let po současnost. Věnuji se klasickým technikám hlubotisku  - suché jehle, leptu a leptu s akvatintou. V 60. letech jsem se věnovala spíše figurálním tématům (Chodci, Běžec), v současnosti mě více zajímá krajina.  Důvodem pro řadu prací byla poezie (Židle, Kristian Morgenstern, Mrak zvíře – R. M. Rilke).  Stále znovu se vracím k námětu zátiší. Mám ráda staré předměty poznamenané častým používáním a nesoucí svědectví lidské činnosti.

Zadejte text