Barikáda 2015: Praha 3 si připomene 70 let od konce 2. světové války

Letos v květnu si celý svět připomene 70. výročí konce druhé světové války, která si podle odhadů vyžádala více než 60 milionů obětí na životech. Třetí městská část Praha 3 při té příležitosti uvede ve spolupráci s klubem vojenské historie Gardekorps Praha a VHÚ ukázku bojů z Pražského povstání, jež se vedly na Žižkově.

258573_133837_DSC_8039.jpg

Kdo před pěti lety mohl zhlédnout rekonstrukci bitvy o Pražačku v rámci akce Barikáda 2010, i nyní bude mít možnost vidět na vlastní oči autentickou bitvu a bojovou techniku, včetně příslušníků armád Wehrmachtu, československého odboje, „vlasovců“ a Sovětů. Na Havlíčkově náměstí dne 9. května totiž vyroste barikáda, o níž budou válčit soupeřící strany s cílem připomenout si nejen celosvětově významné události, ale i výročí Pražského povstání Prahy 3, kde se vedly urputné boje. Na 400 „vojáků“ se střetne v Prokopově ulici, kde členové klubu vojenské historie Gardekorps předvedou věrné divadelní ztvárnění boje o Prahu a zároveň představí dobovou vojenskou techniku, jako německý stíhač tanků Jagdpanzer 38(t) Hetzer, legendární sovětské tanky T–34/76 a T–34/85, dělostřelecké kanony, obrněné transportéry nebo motocykly. Lákadlem bude i povstalci ukořistěná kompletní německá polní nemocnice, která bude k vidění na Havlíčkově náměstí již 8. května. Celou akci doplní hudební vystoupení orchestru Pětatřicátníci z Plzně.

Během této akce je třeba počítat s dopravními omezeními na Havlíčkově náměstí, v Prokopově a Sabinově ulici. Od čtvrtka 7. května nebude možné kvůli navážení techniky a přípravě výstavy v tomto prostoru parkovat. Od pátku 8. května se pro automobily uzavře Havlíčkovo náměstí. V sobotu 9. května, v den boje o barikádu, musí být vyklizen od parkování civilních automobilů prostor Havlíčkova náměstí spolu s ulicemi Prokopova a Sabinova.

258693_133844_DSC_8409.jpg

Tím ale oslavy konce největšího globálního konfliktu zdaleka nekončí. Již tradičně proběhne 5. května pietní akt v 11 hodin na nádvoří Základní školy na Pražačce za účasti představitelů radnice. Vzpomínkovou akci doplní další doprovodné programy, které proběhnou během celého května. V plánu jsou připravované exteriérové výstavy na místech nejvýznamnějších bojů konce války, které se budou pořádat ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Další interiérová výstava se bude konat od 6. května v Galerii pod radnicí. Program počítá i s přednáškami a besedami s pamětníky pro všechny zájemce v Informačním centru Praha 3 (viz další informace na této stránce), které osvětlí příčiny, průběh a důsledky obřího konfliktu s důrazem na Prahu a území třetí městské části. Oslavy se nevyhnou ani Olšanským hřbitovům, kde jsou pohřbeni vojáci Rudé armády, Ruské osbobozenecké armády nebo Commonwealthu. Dne 22. května se uskuteční vycházka, která bude věnovaná čestnému vojenskému pohřebišti. Sraz je od 17 hodin u pravoslavného kostelíku v ulici Jana Želivského.

 

Oslavy 70. výročí konce 2. světové války v Evropě a Pražského povstání v Praze 3

5. 5. 2015 pietní akt na Pražačce – 11 hod.

5. 5. 2015 zahájení exteriérové výstavy k povstání v Praze 3 -15 hod. nám. Jiřího z Poděbrad

7. 5. 2015 zahájení interiérové výstavy k povstání v Galerii pod radnicí

8. 5. 2015 pietní akt Olšanské hřbitovy – válečná pohřebiště, 14 hod.

 

8.5 - 9. 5. Program vzpomínkové akce Barikáda 2015 ve dnech 8. - 9. května

Pátek 8.5.

12.00 až do soboty 9. 5. - výstava lehké i těžké vojenské techniky v prostoru Havlíčkova náměstí: tanky, polopásové transportéry, automobily, motocykly, prezentace PČR, od 18.00 do soboty 12.00-expozice: polní velitelství Wehrmachtu, zbraně, uniformy a spojovací prostředky německých parašutistů, polní lazaret, operační sál a zubní ordinace Wehrmachtu

Sobota 9.5.

Od 7.00 do 12.00- stále výstava techniky + expozice výstroje + prezentace PČR, 12.00 - příprava bojové ukázky, 14.00-16.00 - komentovaná bojová ukázka událostí Pražského povstání „Barikáda 2015“, 16.00-17.00-nástup a defilé účastníků

Přednášky Informační centrum MČ Praha 3 od 17 hod.:

 4. 5. Mgr. Lucie Velková - Odbojářka Anna Pollertová

13. 5. Mgr. Jan Vajskebr - Češi v represivních zařízeních nacistického Německa

20. 5. doc. Mgr. Martin Veselý, Ph.D. - Říšská župa Sudety 1939-1945

25. 5. Mgr. Petr Karlíček  - "Protektorátní humor a satira (1939-1945)"

27. 5. doc. Mgr. Martin Veselý, Ph.D. Letecká válka nad naším územím 1940-1945

(přednášející pracují na Filozofické fakultě UJEP v Ústí nad Labem)

22. května - Olšanské hřbitovy II. – válečná pohřebiště

Sraz: 17.00 hod, ulice Jana Želivského (u pravoslavného kostelíku)

další přednášky ÚSTR a VHÚ, budou doplněny

 

Omezení v dopravě v rámci akce Barikáda 2015 ve dnech 7. – 9. května

Čtvrtek 7. května

18.00 příjezd prvních účastníků, kamion s technikou - vykládka na ul. Prokopova, přesun na výstavní prostor (obrněné auto, 2 kanóny + lehká technika), omezení dopravy v ulici Prokopova během vykládky jinak průjezd všech ulic neomezen, prostor Havlíčkova náměstí spolu s ulicemi Prokopova a Sabinova musí být vyklizen od parkování civilních automobilů

 

Pátek 8. května

 7.00 - 12.00 navážení a příjezd techniky, včetně těžké, vykládka v ulici Prokopova. Technika umístěna v obou bočních komunikacích na náměstí, průjezd kolem ní zachován pro vozidla ZS a civilní vozidla účastníků.

Omezení:  V tuto dobu uzavření ulice Prokopova i náměstí. Po vykládce techniky je možno Prokopovu otevřít pro provoz, náměstí zůstane již uzavřeno z důvodu umístění výstav.

7.00 - 24.00 příjezd účastníků akce civilními auty, vykládka věcí u školy a odvoz aut na odstavné parkoviště. Umisťování výstav a expozic výstroje apod. na chodníky na horní straně náměstí.

Omezení: kromě záboru chodníků výstavami žádné, pouze průjezd vozidel účastníků přes již pro veřejnost uzavřené výstavní prostory.

Sobota 9. května

 6.00 oficiální otevření expozic, přípravy na bojovou ukázku (stěhování materiálu na barikádu na chodníky do ulice Prokopova, příprava scény-instalace cedulí

Omezení: uzavření celého vyznačeného prostoru včetně ulic Prokopova a Sabinova až do doby skončení akce, odvozu techniky a úklidu, tedy nejméně do 22 hodiny. Prokopova i Sabinova musí být uzavřeny i pro chodce, ti se mohou pohybovat pouze v prostoru náměstí a ulic v jeho horní části.

12.00 příprava na bojovou ukázku, odjezd techniky z výstav na stanoviště, odchod účastníků do shromažďovacích prostorů, rozdílení munice

14.00 - 16.00 bojová ukázka

16.00 - 17.00-nástup účastníků ukázky před publikem, čištění prostoru od případné nevystřelené munice a pyroefektů.

17.00 začátek odvozu techniky, Prokopova a Sabinova stále nepřístupná pro chodce z důvodu pohybu techniky a jejího nakládání. Likvidace výstav a expozic. Odjezd některých účastníků (dočasné parkování při nakládání na horní straně náměstí a v ulici Sabinova). Zbytek účastníků zůstává ubytován ve škole do neděle, odjezd od rána individuálně, omezení žádné, pouze dočasné parkování před školou při nakládání.

22.00 konec odvozu techniky, konec všech omezení.