KC Vozovna uvede Mezinárodní nejen-loutkový festival Žižkovská loutka nebo připomene československý poúnorový exil

V září budou prostory KC Vozovna patřit nejen Dnům žižkovského kulturního dědictví, ale i Žižkovské loutce, besedě s hercem Ondřejem Pavelkou nebo přednášce o československém poúnorovém exilu.

Gottwald_&_StalinDo křesla pro hosty usedne 4. září Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, který pohovoří nejen o urbanismu, ale také o kulturním životě na Trojce. V rámci Žižkodnů zavítá do KC Vozovna 18. září moderátorka Marie Tomsová. Vzpomene nejen na svoje angažmá v Československé televizi, ale také na legendu českého moderování Jana Pixu.pavelka-ondrej-cb

Zajímavou besedu slibuje přednáška věnovaná československému poúnorovému exilu, která se uskuteční 16. září. Exil po únoru 1948 a osudy Čechů a Slováků v zahraničí. Právě oni, kteří usilovali o návrat svobody a demokracie do vlasti, v níž uchvátili moc komunisté, jsou nedílnou součástí našich moderních dějin. Přesto, že se jedná o dobu celkem nedávnou, veřejnost o něm má pouze kusé informace. Historický badatel Jan Nekola přiblíží nelehkou dobu na přelomu čtyřicátých až padesátých let 20. století získanými poznatky z českých i zahraničních archívů.

Od 13. do 15. září proběhne 4. ročník festivalu Žižkovská loutka. Program naleznete na www.zizkovskaloutka.cz.

O svém hereckém životě povypráví Ondřej Pavelka 23. září, známý z činohry Národního divadla nebo Divadla Na Zábradlí.

Posledním bodem programu bude pohádka o Nedopečeném koláči, kterou uvedou Loutky bez hranic 24. září. Po skončení dopečené vanilkové pohádky proběhne i workshop v kreativní cukrářské dílně.

Foto: Wikipedia.org & archív Národního divadla