Ikaros v Toyen

V Galerii Toyen po prázdninách představuje svoji nejnovější tvorbu nepřehlédnutelná osobnost současné české malby Lucie Jindrák Skřivánková. V jejích obrazech se výrazně projevuje vertikálnost, která ve svém pohybu symbolicky předznamenává pád – proto zvolila pro svou expozici metaforický název IKAROS, inspirovaný řeckou mytologií.

Ve své tvorbě se snaží uvádět v soulad zdánlivě nesourodé prvky a poukazuje na sílu jejich výrazu a vztahu měnícího se dynamickou _DSC4212001regenerací. To se projevuje i v aktuálně vystavovaném cyklu velkoformátových maleb z roku 2019, realizovaných prapůvodně pro interiéry i exteriéry inovativní technikou akrylové pasty. Na rozdíl od nedávné minulosti, kdy se zaměřovala tematicky na architekturu, nyní tvoří její tematickou linku spíše krajina tvořená sedimenty, ale vidíme tu i nebe, či pěstěnou přírodu, v níž hledá ideál krásy a harmonie.

_DSC4191001To se projevuje v barevnosti jejich obrazů, na kterých lehkost světlých pastelových barev svěže kontrastuje s robustností a hmotností malby. Kontrast barev se blíží téměř expresionistickému pojetí barevnosti, jaký známe z historie v podání kupříkladu Henriho Matisse.

Skřivánková v barevnosti svých obrazů důsledně ctí základní pravidla teorie barev, přisuzuje jim však symbolický význam a funkci. Celkový dojem výtvarného díla podporuje abstraktní geometrií a akcentem na dynamický kontrast umocněný plasticitou komplementárních barevných prvků obrazu._DSC4206001

Susanna Wagner Horvatovičová, kurátorka výstavy Lu Jindrák Skřivánkové, v prologu uvedla: "Výstava Ikaros představuje skok do prázdna z obrovské výšky směrem dolů k zemi, stejně jako se vznášel Bájný Ikaros a zároveň padal do moře ve slunečném dni. Podle řeckého mýtu Ikarův pád z nebe byl jak smrtelný, tak osvětlující, byl symbolem lidské touhy po svobodě. Interpretace maleb Skřivánkové zůstává otevřená a pocity barevného vnímání se míchají s pocitem volného prostoru." 

A pocity doprovázející uměleckou  tvorbu, pocity motivující proces akční malby, pocity interakce s  výtvarným dílem můžete zažít s Lu Jindrák Skřivánkovou i vy. V sobotu 14. září proběhne Action painting v Galerii Toyen, na který vás autorka srdečně zve.

Text: Jan Dvořák, foto: Radko Šťastný, Pavel Šmída


Lucie Jindrák Skřivánková (Lu Jindrák Skřivánková) 

LJSNarodila se v roce 1982 ve Vítkově, okres Opava, absolvovala Akademii výtvarných umění v ateliéru Michaela Rittsteina. Při studiích začala v rámci studijních stáží cestovat do zahraničí. Tematicky se zabývá architekturou – maluje interiéry či exteriéry budov, které rozbíjí díky své specifické práci s perspektivou. Od roku 2005 samostatně vystavuje nejen v Evropě ale také v Jižní Americe. K jejím velkým výstavním projektům patří výstava v hlavním městě Brazílie, v tamější sedmé nejnavštěvovanější stavbě.

 

 

 

Fotogalerie