Dobrovolníci uklidili park Vítkov a další lokality Prahy 3

Dobrovolnická úklidová akce „Ukliďme Česko“ oslovila v Praze 3 nebývalé množství lidí, kteří se na úkor vlastního volného času rozhodli věnovat sobotní dopoledne sbírání nepořádku.

naweb1Desítky dobrovolníků se tak v sobotu 6. dubna s ochrannými rukavicemi a pytli rozprostřely kolem Krejcárku, na Vrchu Vítkov, uklízelo se podél cyklostezky nebo u židovských hřbitovů. Každý mohl být organizátorem úklidové akce, anebo se libovolně přidat k některé z úklidových skupin. Při úklidu se tak sešli různí lidé se stejným cílem – uklízeli vysokoškoláci ze studentského spolku z VŠE, parta kolegů z firmy, skupinky kamarádů, kteří bydlí v sousedství, skauti nebo starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. Nejvíce dobrovolníků, téměř sedm desítek lidí, se zapojilo do úklidové akce žižkovského Žlutého obchodu, která měla základnu na Zahrádkách a perfektně organizovala i svoz nasbíraného odpadu.DSC_0472 Na pozemcích nad cyklostezkou a pod Krejcárkem sesbírali 125 pytlů odpadu, odhadem asi 3 tuny! Kromě kusů oblečení, lahví, plastů se po stráni povaloval i kus rozbité koloběžky nebo odhozený kávovar. Našly se i použité stříkačky, ke kterým byla přivoláni městští strážníci, kteří je zlikvidovali jako nebezpečný odpad. Likvidaci nashromážděného odpadu kolem Krejcárku a z Vítkova zajistily úklidové čety Čisté Trojky.

uklid2Uklízelo se i jinde v Praze 3. Odpadky mizely ve Zvěřinově ulici nebo na Parukářce, kde operovali další dobrovolníci. Cyklostezka od Pražačky směrem ke starému vítkovskému tunelu se stala terčem zájmu skautské skupiny Maják, která v 11 lidech nasbírala skoro 2 metráky nepořádku. Do úklidu se zapojilo také Rodinné a kulturní centrum Nová Trojka. Děti i dospělí si vzali na mušku začátek cyklostezky směrem od Hlavního nádraží po viadukt nad Husitskou ulici, kde je přístupná rovinka, ale nachází se zde i příkrý zarostlý svah. Výsledkem bylo 400 kg nasbíraného odpadu.

Do akce se zapojila i ZŠ Pražačka. V pátek 5. dubna vyrazili žáci 2. stupně, aby uklidili Krejcárek. Mezi naleznutými věcmi byly takové bizarnosti jako vodováha, kancelářská židle, forma na bábovku a spousta dalších předmětů.

Text: Katka Maršálová, Martin Hošna
Foto: Katka Maršálová, FB Praha 3