Do Knihy cti byl zapsán herec a moderátor Jiří Krampol

Do Knihy cti dne 11. července připojil svůj podpis Jiří Krampol, herec, moderátor a také hlas Jean-Paul Belmonda.

IMG_3361Jiří Krampol je žižkovský rodák, který na svoji čtvrť často vzpomíná: „Bydleli jsme v Kubelíkově ulici, jak je tam nyní pošta v přízemí. Stále si vybavuji, jak naproti Olšanským hřbitovům byl rybníček, kde bruslil celý Žižkov. Nebo u Rajský zahrady byl náš žižkovský Disneyland. Jak napadl sníh, tak se do konce února sáňkovalo až k Bulharu.“

IMG_3373Legendární komik oslavil své kulaté 80. jubileum přímo v den, kdy byl zapsán do Knihy cti, k čemuž mu pogratuloval starosta Alexander Bellu spolu s dalšími zástupci radnice místostarostou Davidem Gregorem, místostarostkou Lýdií Říhovou a zastupitelem Martinem Brožkem.

krampol - kniha ctiJiří Krampol (nar. 1938) se narodil v Buštěhradě, ale dětství strávil na Žižkově. Vyučil se soustružníkem kovů v Aero Vysočany, poté pracoval jako údržbář v nakladatelství Naše vojsko. Platonická láska k Mileně Dvorské v něm probudila zájem o herectví, takže nakonec nastoupil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1962. Následovalo první angažmá v Divadle Na Fidlovačce, ale ještě v roce 1962 přešel do Divadla Na zábradlí (1962–1971). Spolu s Jiřím Bednářem provozoval v roce 1969 recesistické pásmo ve Viole, hostoval také na dalších scénách. V letech 1972–1977 hrál v Divadle Ateliér (hry Párkař a tři párky, Rinaldino). V roce 1983 nastoupil do Semaforu a spolu s Miloslavem Šimkem vytvořil autorskou dvojici; z této doby pochází řada dodnes známých povídek a scének. Kromě divadla se věnoval i filmu v roli typově výrazných postav. Známé role vytvořil v kriminalistickém cyklu Malý pitaval z velkého města nebo v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Uplatnil se také výrazně v dabingu. Po emigraci Jiřího Třísky převzal dabování J. P. Belmonda.

Rozhovor s Jiřím Krampolem si můžete přečíst ZDE.