Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby na náměstí Jiřího z Poděbrad v sobotu 23. 12.

Městská část Praha 3 každoročně připravuje řadu zajímavých adventních akcí. Ani letošní rok samozřejmě nebude výjimkou. Přestože je první Adventní neděle až 3.12. držíme se tradičního harmonogramu a program chystáme již od 24.11. Tedy tak, aby nebyla krácena obvyklá délka Vánočních trhů. Advent totiž je totiž svátkem pohyblivým. Datum první adventní neděle je pohyblivé, a to proto, že poslední, čtvrtá neděle, vždy připadá na neděli před 24. prosincem. Advent začíná někdy mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Jako konec se počítá západ slunce přesně na Štědrý večer.

česká mše vánoční - jiřák 23/12/2017Vrcholem adventního programu na Žižkově bude koncert na Náměstí Jiřího z Poděbrad, a to 23. 12. od 16:00 hodin. A je se opravdu na co těšit! „Návštěvníci si budou moci vyslechnout tradiční Českou mši Vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání těch nejlepších umělců, působících i v Národním Divadle“ upřesňuje zástupce starostky pro oblast kultury Alexander Bellu. Duchovním otcem myšlenky uspořádání koncertu v tomto špičkovém obsazení je umělec František Brenner. Pan Brenner jako hudebník dlouho vystupoval na adventních akcích, až ho jednou napadlo uspořádat Rybovu mši Vánoční ve vlastním podání. „Tato myšlenka mě napadla v letadle během cesty do Japonska, kam jsme letěli vystupovat“ říká pan Brenner a dodává „Hned na palubě jsem oslovil několik kolegů a požádal je o pomoc. Pokud bych se do toho totiž rozhodl jít, chtěl jsem pouze ty nejlepší umělce z oboru.“ A vyšlo to, domluvil se s předními českými pěvci tenoristou Alešem Brisceinem a barytonistou Svatoplukem Semem. Nakonec se na Náměstí Jiřího z Poděbrad můžete těšit celkem na 21 členů orchestru, 16 sboristů a 4 sólisty pod taktovkou pana Adolfa Melichara.

Uspořádat akci takového rozsahu nebylo vůbec snadné, a proto se vše muselo začít připravovat již v květnu. Je to z toho důvodu, že sladit časové možnosti umělců, zvláště v předvánočním období, je velmi komplikované. „Hodně lidí se divilo, že začínám s přípravami takto brzo, nicméně se to vyplatilo a sehnal jsem opravdu ty nejlepší umělce z oboru“ uzavírá pan Brenner. Celý tento Adventní koncert vzniká za podpory městské části Praha 3 a doufáme, že vás v předvánoční čas příjemně naladí. Budeme se na vás těšit 23.12 na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Vystoupení bude zahájeno sopránovou árií od Jakuba Jana Ryby, Ó,roztomilý slavíčku.