Aktuální seč v Praze 3

Na nejčastější dotazy ohledně úprav péče o travnaté plochy na území naší městské části odpovídá vedoucí odboru ochrany životního prostředí Ing. Jana Caldrová.

Jak uklízet psí bobky ve vysokém trávníku?

Vzhledem k probíhajícím úpravám četnosti seče trávníků si občané často stěžují na komplikace při úklidu psích exkrementů. V důsledku dlouhodobě trvajícího sucha a klimatických změn, je ale třeba se aktuální situaci přizpůsobit. Radnice spolu s Pražskými službami, které pro městskou část zajišťují papírové sáčky, nyní prověřuje možnost distribuce mikrotenových pytlíků, které by sběr exkrementů usnadnily. Již nyní si ale můžete zásobník s plastovými sáčky vyzvednout zdarma v Informačním centru Prahy 3 (Milešovská 1) nebo na recepci radnice Prahy 3 (Havlíčkovo nám. 9)

Vysoký trávník je  “líheň” pro klíšťata! To Vám nevadí?Kytka 1

Naší prioritou je nyní boj se suchem a hledání preventivních opatření. Chovejme se jako mimo město. Jdete-li svého mazlíčka venčit do vyšší trávy, měli byste jeho i sebe chránit. Vhodné je použít repelent a speciální „psí obojky“ proti klíšťatům. Po příchodu domů sebe i psa důkladně prohlédněte.

K čemu to vlastně je a jak dlouho to potrvá?

Odbor ochrany životního prostředí ve spolupráci s odborníky vyhodnocuje v Praze 3 plochy zeleně, na kterých je třeba změnit skladbu bylinného společenství. Taková změna představuje postupný proces s cílem vytvořit nejvhodnějších travobylinné porosty v daných lokalitách (např. květnaté louky nebo plochy s porostem odolným vůči vyšším teplotám). Součástí průzkumu je například tzv. mozaiková seč, kdy je část plochy posekána a část se ponechá – ta je nyní prováděna například na Olšanském náměstí. Jedná se o výzkum výskytu bylinného společenství, na základě kterého se rozhodne, jak o konkrétní plochu v budoucnu pečovat.

Jak je možné, že někde se neseká vůbec?

Tráva se trvale neseče pouze na svazích rozsáhlejších městských parků (např. Židovské pece a Vrch sv. Kříže) a na vybraných plochách sídlištní veřejné zeleně. Četnost sečí ve výšce 8−10 cm se určuje v závislosti na počasí a podle typu trávníku. Častěji se naopak mohou sekat parterové trávníky, nebo na plochy se závlahovým systémem (např. Havlíčkovo a částečně Žižkovo náměstí).

Foto: Praha 3

Fotogalerie