Žižkov ožil masopustním rejem masek

V pořadí sedmadvacátý Žižkovský masopust se konal 22., 23. a 25. února. Ani letos nechyběly zabijačkové pochoutky, odpolední program pro nejmenší i seniory nebo rej masek.

Víkendový program pro všechny generace se konal na různých místech: U Vystřelenýho oka, v kině Aero, v KC Vozovna či v Žižkovském KC Vozovna masopustdivadle Járy Cimrmana. V sobotu 22. února byly na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad k mání zabijačkové pochoutky. Pro všechny přítomné zahrál Štěpán Kordík. Děti si odnesly hned dvojí suvenýr: rozvernou malůvku na obličeji nebo dárek od Balónkového mága.   

Oko masopustV neděli 23. února se v hospodě U Vystřelenýho oka servírovaly tradiční zabijačkové hody. Bylo možné ochutnat masopustní menu, k tanci i poslechu zazněly odrhovačky a lidovky. Zpátky v čase se ocitli ti, kteří přijali pozvánku na komentovanou procházku po starém Žižkově. Drby o žižkovské galérce, místních slavných bohémech a další zajímavosti o naší čtvrti povyprávěla osoba nejpovolanější, Žižkovská Mici. V kině Aero si děti užily projekci večerníčků a Mici a kostel masopustpohádek a následně se pustily do výroby masopustních masek. Na své si přišli i senioři, kterým přichystalo speciální představení Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.

Veselice pak vyvrcholila 25. února masopustním průvodem. Nechyběli v něm Masopust Remediumžongléři, chůdaři v maskách ani obří masky z dílny Střední uměleckoprůmyslové školy. Průvod se letos odehrál ve znamení sousedské pospolitosti a sounáležitosti. Účastnili se jej hasiči, myslivci, místní fotbalový klub a další spolky a organizace. Mnozí si nezapomněli vyrobit správné masopustní rekvizity: nejen masky, ale i kreativní a vtipné transparenty.

Hudební doprovod obstarala formace Tam Tam Batucada nebo hudba skupiny Trio Romano. Masopustní průvod vedl Žižkovský Pepík, který si na radnici od starosty vyžádal klíč od Žižkova. Poté dav vyrazil na náměstí Radost, kde svůj komponovaný program tance, zpěvu a divadla uvedlo divadlo Řešeto. Vyhlášením nejlepších masek, jimiž se stala rodinka králíků, vlk a střapáč, a symbolickým pochováním basy sedmadvacátý ročník Žižkovského masopustu skončil.

Text a foto: Pavel Šmída