Zažili jsme město jinak

Na několika tradičních místech i nově na sousedské slavnosti v Ondříčkově ulici jsme si vychutnali Prahu 3 jinak: ve znamení setkání, společného plánování a udržitelného způsobu života.

Tančit, malovat, hrát si, šít, vyměňovat oblečení,… to všechno se dá dělat na ulici, když po ní zrovna nejezdí auta. Podle organizace AutoMat, která spolu se stovkami místních organizátorů pořádá již 15. rokem akci Zažít město jinak u příležitosti mezinárodního Dne bez aut, jde o to „seznámit se, naučit se, podělit se, pobavit se a třeba něco změnit.“

AutobusV Praze 3 se nápadu ujali místní pořadatelé na 8 místech, městská část navíc podpořila iniciativu sousedskou slavností v Ondříčkově ulici. Tady probíhal velký swap věcí v režii organizace Swap Prague, návštěvníci se dozvěděli o principech šetrného způsobu života a také o možnostech udržitelné dopravy. Kdo chtěl, mohl se zdarma projet historickým autobusem, vyzkoušet si pomůcky pro nevidomé, zahrát si na řidiče tramvaje nebo posedět si přímo uprostřed ulice před pódiem, na kterém se střídal osvětový a kulturní program.

Koncerty probíhaly i v nedalekém Atriu na Žižkově, na střeše kina Aero nebo v Řehořově ulici před Prostor 39, kde byla navíc pro návštěvníky připravena zašívací dílna – kdo chtěl, vyrobil si ze záclon ekologické sáčky nebo si přišel třeba vyspravit roztržené kalhoty. Bumper bally se zase kutálely na křižovatce Biskupcovy a Ambrožovy ulice, tam jste si mohli dát kávu za dobrý skutek a vytvořit si v animační dílně krátký kreslený film.

Pod Jarovem

Pod Jarovem se tančilo, na „šňůře předsevzetí a přání“ tu visely sny o ještě lepším místu ke společnému životu a děti s pomalovanými obličeji tu vyráběly pestrobarevná trička. Gastronomický program, bazárky s oblečením a pokojovými rostlinami nechyběly snad na žádném stanovišti. Na pohodové atmosféře se podepsalo i slunečné počasí a chuť být přes všemožná hygienická opatření přece jen spolu.

Text a foto: Anežka Hesová