Zástupci radnice diskutovali s občany Prahy 3 o náměstí Jiřího z Poděbrad

Veřejná debata o návrhu budoucí podoby náměstí Jiřího z Poděbrad přilákala do zdejší základní školy desítky občanů. Zástupci městské části Praha 3 a ateliéru MCA, který zvítězil se svým návrhem rekonstrukce náměstí v architektonické soutěži, odpovídali na dotazy lidí týkající se budoucnosti této lokality Prahy 3.

221599_108273__MG_2066.jpg

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je celopražsky významný prostor, tuto skutečnost potvrdilo i memorandum o vzájemné spolupráci  a podpoře projektu revitalizace  náměstí ze strany hlavního města,“ řekla v úvodu veřejné debaty starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

S plány na revitalizaci náměstí přišla Prahy 3 už před více než deseti lety. Současné vedení radnice pak o znovuoživení záměru rozhodlo v lednu 2013. Jako podklad pro přestavbu se magistrát a Praha 3 rozhodly využít projekt ateliéru MCA, který musí projít nezbytnou aktualizací a dopracováním.

„Problémem je křižovatka u metra, chybí zde povrchové propojení Sadů Svatopluka Čecha a náměstí Jiřího z Poděbrad, nadbytečná je v prostoru například točna pro příjezd svatebčanů ke kostelu,“  shrnul problémy současného řešení náměstí přítomným diskutujícím zástupce starostky Ondřej Rut.

Ti v debatě vyjadřovali nejrůznější názory. Někteří přítomní si přáli, aby ve výsledném projektu bylo méně stromů a více travnatých ploch, jiní kladli důraz na to, aby byla dominanta náměstí – Plečnikův kostel Nejsvětějšího Srdce Páně nadále ze všech stran dobře viditelná, další se zastávali zdejší kašny. Zástupce studia MCA a autor návrhu Miroslav Cikán reagoval také na dotazy týkající se velkoformátové dlažby náměstí.

221648_108276__MG_2114.jpg

Základem návrhu je společenská funkce náměstí, lidé komunikují, sdružují se, k tomu jsou veřejná prostranství. Ať náměstí slouží jako prostor setkávání a místo pro slavnostní příležitosti. Velikost prostranství před kostelem odpovídá původní představě Plečnika a je identická velikosti prostoru uvnitř chrámu," odůvodňoval vznik plochy před chrámem architekt. Stejný druh dlažby je navíc podle něj použit na významných historických prostranstvích Evropy.

Požadavky a připomínky občanů radnice zohlední a ve spolupráci s architektem do projektu zapracuje. V současné době probíhá zpracování aktualizace dokumentace pro územní rozhodnutí, které prozatím nedefinuje umístění fontány, přesný rozsah travnatých a dlážděných ploch či výsadby stromů.

V této fázi se rozhoduje o umístění jednotlivých nových stavebních objektů a inženýrských sítí. Zpracovatel proto řeší například přívod elektrické energie a vody pro potřeby farmářských trhů. Podrobnějším parametrům projektu se bude moci radnice věnovat nejdříve v příštím roce.  

 /sak/