Vánoční trhy, koncerty, žižkovský betlém - advent na Trojce je v plném proudu

Přichází nejkrásnější období v roce, svátky klidu a míru, svátky vánoční. Městská část Praha 3 si i tento rok pro vás přichystala spousty různorodých akcí po celém území naší městské části. V rámci adventního programu se můžete tento rok těšit na koncerty a divadelní hry, tradiční rozlévání rybí polévky na Jiřáku i bohaté programy pro naše nejmenší.

advent 2018 (1)20181217_200714Advent na Jiřáku vypuknul tradičním rozsvěcením vánočního stromku, které doprovázela pohádka Příběh o ledové bráně. Nadílku a čertí taškařici přinesl 5. prosince na Jiřák Čertovsky popletený Mikuláš, v sobotu 8. prosince se rozezněly náměstím adventní fanfáry Collegia pražských trubačů. Ve čtvrtek 13. prosince se konal v gospelovém duchu adventní koncert Zuzany Stirské, Plečnikův chrám se rozezněl barokními tóny souboru Musica Florea 14. prosince, 15. prosince se na Jiřáku podávala rybí polévka a Živý betlém navečer pobavil vánočními příběhy. Adventní koncert se konal 17. prosince v kostele sv. Prokopa, kde zazněly skladby od Josepha Haydna nebo Archangela Corelliho.

IMG_1174Prosincový bohatý kulturní program je doplněn tradičními adventním trhy, na kterých budou připraveny kreativní dílny pro děti i dospělé. Advent na Jiřáku vyvrcholí 20. prosince od 15 hodin pohádkou Čertovsky popletené Vánoce, od 18 hodin tentýž den v KC Vozovna zazní vánoční Harfová princezna s hosty. Tečkou za letošní oslavou Vánoc bude 23. prosince koncert Břevnovského chrámového sboru od 15 hodin.

Program adventu bude zakončen 23. prosince od 15:00 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde si budete moci poslechnout a také zazpívat vánoční koledy, třeba s výborným svařeným vínem z našeho adventního trhu.

Během adventu bude v Informačním centru Praha 3 opět vystavený Žižkovský betlém, který se rozrostl o další charismatické figurky. Slavnostní odhalení proběhne 3. prosince od 17 hodin.

Betlém celek (bez světel)Franta Sauer, Oldřich Nový, Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Pérák a Olga Havlová přibyli jako figurky do Žižkovského betléma, který bude v předvánočním čase vystavený v Informačním centru Praha 3.

Žižkovský betlém je již zavedený pojem – během let vznikalo dílo, které je charakteristické pro dolní Žižkov. Je tu model schodů, které jsou vstupní branou v Rokycanově ulici do svérázné čtvrti, nechybí typické pavlače, silueta Vítkova a památníku. Kouzlo betléma tkví v tom, že se v něm nacházejí postavy jak reálné, tak fiktivní. Betlém vzdává hold „zakladatelům“ Žižkova, kteří se podíleli na tom, že roku 1881 byla čtvrť povýšená na město, významným výtvarníkům a literátům, kteří zde prožili značnou část svého života, nebo na svoje bydliště zavzpomínali ve svém díle. V betlému jsou figurky jako Švejk, Jára Cimrman, Žižkovský Pepík, Žižkovská Fiflena, Rychlé šípy, T. G. Masaryk a mnoho dalších jiných. Celkově dílo působí jako stará zarámovaná, ručně kolorovaná fotografie, která asociuje dobu 1900-1938. Novinkou bude také elektrifikace celého díla včetně světelných a zvukových vjemů.Olga

„Žižkovský betlém již dlouhé roky sleduji, líbí se mi, jak se rozrůstá. Určitě je to dílo, které jen tak nezapadne, ale naopak se stane příjemným zpestřením v předvánočním shonu. Pobavilo mě také zpracování Olgy Havlové, která má zde svou dívčí podobu Olgy Šplíchalové – takové, která zde na Žižkově vyrůstala. Všechny upřímně zvu na výstavu, která bude na místě do konce ledna 2019,“ uvedl starosta Jiří Ptáček.

Posledních šest figurek a konečná elektrifikace Žižkovského betlému jsou poslední tečkou za několikaletou spoluprací se studenty a pedagogy SUPŠ, jimž městská část Praha 3 děkuje.

Fotogalerie