Růžový máj přilákal na Jiřák milovníky vína

Degustační festival růžových vín Růžový máj proběhl v sobotu 12. května na náměstí Jiřího z Poděbrad. Návštěvníci měli možnost ochutnat nejen širokou nabídku výhradně růžových vín, ale i spoustu jiných netradičních lahůdek.

I přes nepřízeň počasí se Jiřák zaplnil mnoha zvědavci, kteří neodolali, aby ochutnali výborná vína od českých a moravských vinařů. Symbolickým přípitkem radní Barbory Hanychové a bývalé starostky Prahy 3 Mileny Kozumplíkové začala oslava máje, kterému sice jeho růžovou barvu narušila černá obloha a nízké teploty, nicméně i tak odcházeli návštěvníci z akce zcela spokojeni a plni dojmů.

Naproti kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně byla umístěna řada stánků, u nichž se tlačili vyznavači růžového moku a ochutnávali nabídku 15 tuzemských vinařů. Zájemci o ochutnávku si zakoupili degustační set, který obsahoval skleničku, propisovací tužku, katalog festivalových vín a 5 kusů tzv. Růžových dukátů, jimiž platili u stánků vinařů i občerstvení a které dokupovali v průběhu celého dne v „bance“ u vstupu na festival.

Kromě vína se podávaly netradiční lahůdky, jež ladily s chutí růžového. V pestré nabídce kozích sýrů, domácích uzenin, dobrého pečiva a jiných pochutin dominoval především alsaský slaný koláč „Tarte flambée“, podávaný ve třech variantách: cibule-slanina, tři druhy sýrů a uzený losos. Součástí degustačního festivalu bylo i tzv. babí jaro, prodejní výstava rukodělných originálů od tvůrců z Fler.cz a farmářského tržiště.

K dýchánku fajnšmekrů vyhrávala živá hudba. The Original Alva Vinariko orchestra zahajoval dopolední program poklidnou improvizací, cimbálovka Vonička rozproudila krev v žilách všem přítomným a podvečer patřil jazzovým formacím Jazz spirit a Piňa & Co. Lada.