Prvorepublikový den na Žižkově

V neděli druhého září uspořádala  městská část Praha 3 na vrchu Vítkov Prvorepublikový den, kterým si v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa připomněli návštěvníci nejen z Prahy 3, dobovou atmosféru, která charakterizovala období mezi dvěma světovými válkami.

DSC03413Akce se rozběhla už dopoledne a v průběhu celého dne se rozhodně bylo na co dívat. Obdivovatelé starých strojů si nenechali ujít  výstavu  veteránů s historickými značkami jako například motocykly Praga, ČZ nebo Zündapp, milovníci zbraní a vojenské techniky nahlíželi do autentického vojenského tábora československého vojska a četnictva, těžkali v ruce bajonety, revolvery či přilby a další součásti vojenské výzbroje a výstroje naší prvorepublikové armády. Vše se zasvěceným výkladem odborníků v dobových uniformách.DSC03404

Zájem budila i výstava  artefaktů z bojišť 1. světové války nebo pohlednice s razítky "Polní pošta". A samozřejmě nemohla chybět ani vojenská přehlídka, ve které bylo možno spatřit uniformy legionářské, pěchotní, ale třeba i policejní.

DSC03355Ve stylizované Jedové chýši proběhlo zatýkání "Šedivýho Tóny" a dalších výtečníků, kolínská společnost Poprávu zase připravila návštěvníkům mezinárodní boxerský "mač"  a na pódiu vyhrávala staropražská kapela "Hašlerka" prvorepublikové šlágry nejen od Karla Hašlera. 

Nechyběl ani dobový trh s prvorepublikovými lahůdkami a sladkostmi, voněli taliány a DSC03909klobásky, točilo se vychlazené pivo a zajímavou podívanou přinesla i promenáda v dobových plavkách a módní přehlídka šatstva z doby našich prababiček.

Do  zlatých časů meziválečného československého filmu nás zavedl imitátor Václav Faltus se svým vystoupením Hvězdy Barrandova.

DSC04629V odpoledních hodinách návštěvníky pozdravil i starosta Alexander Bellu, co by "továrník z Kapslovny", poděkoval za hojnou účast a mimo jiné řekl: „Jedná se o zcela unikátní příležitost, jak zažít staré časy na Žižkově a poznat celkovou atmosféru první republiky. Obzvlášť v dnešní době je důležité, abychom si připomínali, na jakých demokratických principech vznikl náš stát. Ideje, na kterých vyrostlo Československo a naše země se k nim po roce 1989 hrdě hlásí, můžou být kdykoli ohroženy a je nutno je bránit za každou cenu.“

Vydařený vzpomínkový den  zakončil koncert houslového virtuóza Ivana Ženatého, který proběhl od 18 hodin ve Slavnostním sále Národního památníku na Vítkově. 

 

Jan Dvořák