Na vlně růžového vína se plulo náměstím Jiřího z Poděbrad

Den jako stvořený pro to otevřít si lahev „růžovky“ vládl v sobotu 10. května na náměstí Jiřího z Poděbrad. Slunečné počasí vybízelo k improvizovanému pikniku v trávě a degustaci růžových vín z téměř dvacítky vinařství, která zde prezentovala své produkty v rámci Dne růžových vín na Žižkově.

216049_106726_IMG_8117.jpg

Návštěvníci festivalu růžových vín měli od sobotního rána až do večerních hodin jedinečnou příležitost ochutnat speciální rosé Jiřího z Poděbrad, ale vedle růžovek se tu koštovala také vína bílá i červená. Nechyběla ani nabídka sýrů a dalších delikates vhodných k vínům.

215990_106724_IMG_8071.jpg

„Rosé vína jsou ideálním partnerem ke gastronomii jarních i letních měsíců, k zeleninovým i masovým salátům nebo grilovaným rybám. Měla by se pít mladá, dokud mají svěží ovocnou chuť a vůni. Nejlépe do jednoho až dvou let od sklizně,“ uvedl vinař a sommeliér Miroslav Rauš, který celou akcí provázel.

S velkým zájmem se setkaly ukázky otvírání archivního vína žhavými kleštěmi nebo synchronizované sabráže, kdy se odsekne hrdlo lahve šavlí, které přímo na místě předvedli zkušení sommeliéři. Hudební doprovod pak obstarala horňácká cimbálová muzika Petra Mičky a Fine Gospel Time Zuzany Stirské.