Merkádo rozpálilo Pražany

Ve čtvrtek 22. června se proměnilo náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku. Festival Merkádo je největší kulturní akcí ve střední Evropě se zaměřením na region Latinské Ameriky, který se pravidelně koná v Praze.

Návštěvníky přivítal zástupce starostky Alexander Bellu spolu s představiteli zemí Latinské Ameriky.

Na třicet prodejců nabízelo výhradně zboží ze zemí Jižní a Střední Ameriky i Karibiku. Kromě nevšedních gastronomických zážitků Merkádo nabídlo hudební a taneční program včetně workshopů tance či vaření. _DSC2193001

_DSC2164001Letošním tématem festivalu bylo chilli. Doprovodný program připravila i největší česká pěstírna chilli World of Chilli. Odvážlivci se mohli zúčastnit soutěže v pojídání chilli. V rámci tanečního programu zatančili salsu, bachatu, rumbu či tango profesionální tanečníci a následně návštěvníky učili i základní taneční kroky. Zajímavý byl i workshop přípravy kulinářských specialit či výstava věnovaná latinskoamerickému umění Barvy Latinské Ameriky. Odpočinek si návštěvníci mohli dopřát v houpacích sítích hamacas instalovaných přímo na náměstí a z podia k tomu zněla samba, bosa nova a forro v podání Brazilian Grooves.

Návštěvníci ochutnávali peruánské špízy anticuchos, venezuelské kukuřičné placky arepas, kolumbijské taštičky empanadas, mexické tacos či argentinské steaky.  Zastoupeny zde byly i vybrané bary nabízející typické regionální destiláty (peruánský národní nápoj pisco sour, brazilská cachaca, mexická tequilla, karibské rumy) i širokou škálu jihoamerických vín z Chile, Argentiny, či Peru. _DSC2195001

K zakoupení bylo i originální oblečení, bižuterie či bytové doplňky ručně vyráběné indiánskými _DSC2208001komunitami z Mexika či Peru.

Merkádo sdružuje latinskoamerickou komunitu v ČR a skrze trhy jí umožňuje přiblížit se široké veřejnosti. Merkádo nabídlo nejrůznější produkty, které k Latinské Americe neodmyslitelně patří – od maté, výběrové kávy, ručně motaných kubánských doutníků přes exotické ovoce (objednané exkluzivně pro tuto akci), koření včetně nejrůznějších odrůd chilli papriček apod.

 


Festival Merkádo pořádá spolek Merkádo, z. s. ve spolupráci s městskou částí Praha 3. Akce oficiálně podporují velvyslanectví Peru, Mexika, Argentiny, Brazílie a Chile a Kuby.

                                                                                                                                                                                                       Jan Dvořák

                                                                                                                                                                                        Foto: Radko Šťastný