Merkádo bude ve znamení „rituálu smrti“

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se 30. a 31. května koná od 9 do 21 hodin gastronomický festival, který představí exotické pokrmy a výrobky z Latinské Ameriky. Letošní ročník ozvláštní „rej posmrtných masek“.

IMG_0418Svůj sortiment představí prodejci, kteří se specializují na zboží pocházející výhradně z oblastí Argentiny, Brazílie, Hondurasu, Kolumbie, Venezuely, Kostariky, Mexika a Peru. Pravé receptury nezapomenou na klasické pokrmy Karibiku, Střední a Jižní Ameriky. K dostání bude pravý kakaový čaj, zelená omáčka Chimichurri či bramborová polévka Ajiaco. Nebude chybět ani „tamales" — závitky ze zelených listových obalů palic kukuřice, plněné masovou a kukuřičnou nebo rýžovou ostře kořeněnou nádivkou, „enchiladas" — palačinky plněné masem nebo zeleninou, zalité rajčatovou omáčkou a „quesadillos" — druh smažených pirožků plněných masem, klobáskami, sýrem nebo květy tykve, ostře kořeněných a smažených v horkém tuku.Merkádo_program

Tématem letošního ročníku jsou rituály smrti, proto v rámci festivalu proběhne rej posmrtných masek. Hlavním lákadlem letošního Merkáda bude tetovací happening na podporu ochrany Amazonského pralesa ve spolupráci s neziskovou organizací Forest.ink a vybranými tatéry.

V rámci tanečního programu festivalu se návštěvníci pod vedením profesionálních tanečníků naučí základní kroky bachaty, salsy a tanga. Hudební program festivalu představí řadu latinskoamerických hudebníků z Peru, Brazílie a Mexika.IMG_0548

Merkádo nabídne širokou nabídku produktů, které k Latinské Americe neodmyslitelně patří – výběrovou kávu, koření, exotické ovoce, ryby, ale také originální oblečení, bižuterii, houpací sítě a rukodělné výrobky z Mexika, Ekvádoru či Peru. Festivalu se zúčastní řada Latinoameričanů, kteří nabídkou ochutnávku tradičních pokrmů ze země svého původu podle tradičních receptur: argentinské steaky, kolumbijské empanadas, peruánské anticuchos, venezuelské arepas, brazilské brigadeiros, guatemalské tamales a ekvádorskou čokoládu. Vybrané bary nabídnou typické regionální destiláty jako je mexická tequila, brazilska cachaça a karibské rumy, ale také širokou škálu jihoamerických vín z Chile, Argentiny a Peru. K odpočinku budou tradičně k dispozici hamaky instalované v areálu festivalu.

Festival Merkádo pořádá spolek Merkádo, z. s. ve spolupráci s městkou částí Praha 3. Akci oficiálně podporuje velvyslanectví Peru, Mexika, Argentiny, Brazílie a Chile. (Text: Martin Hošna, Foto: Praha 3)

Merkádo_plakát