Lampionový průvod rozsvítí Parukářku

Poslední říjnový den se na Parukářce koná od 15:00 hodin Slavnost světýlek. Průvod světel povede od 17 hodiny parkem, přičemž na konci čeká na každého malé překvapení.

_DSC0908001Na Halloween 31. října se koná Slavnost světýlek zakončená lampionovým průvodem.

Na programu je malování na obličej a různé workshopy, kde si děti vyzkouší výrobu pavouků z lízátek, strašidelných dekorativních duchů určených k pověšení nebo svícínků ze skleniček. Poté stačí si jen opatřit vlastní lampion na tyčce se svíčkou a zapojit se do průvodu světel.

Akce se koná v rámci Trojka pro rodiny.

 

Odkud pochází tradice lampionových světýlek?

Lampiony jsou součástí asijské tradice. Doprovázejí většinou oslavu, ať už oficiální nebo rodinnou (narození dítěte, svatby, pohřby) už několik tisíciletí.

Vyrábějí se z bambusových tyček a jemného papíru. V Číně se svátek lampionů slaví 4. března, kdy je úplněk v novém roce čínského kalendáře. Ke zvykům patří též luštění kvízů a hádanek, umístěných na lampionech. Někdy jsou na nich napsaná přání adresovaná bohům. V tomto případě jsou lampiony uzavřené jako horkovzdušné balony a dosahují výšky až několika metrů.

Tradice lampionových průvodu v Čechách pochází z doby Tomáše Garrigue Masaryka. Na jeho oslavy narozenin chodily děti v průvodu světel. Podobně se ale připomínaly i oslavy dalších osobností nebo významných událostí ve městech.

Během komunismu byly lampionové průvody zprofanované hlavně v prvomájových průvodech.

Trojka_pro_rodiny_rijen_2019_slavnmost_svetylek