Koncert Hradišťanu uhranul svou autentickou hudební modlitbou

K příležitosti 133. výročí povýšení Žižkova na město pořádala 13. května radnice Prahy 3 koncert, který navštívily stovky návštěvníků. V prostorách zcela zaplněného kostela svatého Prokopa vystoupila folklórní kapela Hradišťan, která je vyhledávaná pro svoji vysokou interpretační úroveň a přesahem k různým žánrům. Hradišťan předvedl úctyhodný playlist, který spojil minulost s přítomností současného hudebního světa.

216910_106948_IMG_8570.jpg

Vystoupení zahájila starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová společně s Milošem Szabo, který působí jako farář v kostele svatého Prokopa.

„Koncert se koná k příležitosti 133. výročí povýšení Žižkova na město, kdy byl roku 1881 Žižkov začleněn do nově vzniklé Velké Prahy. V rámci oslav bych ráda připomněla i otevření nového informačního centra v blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad, kde mohou občané vyhledat různé informace týkající se třetí městské části,“ uvedla starostka Vladislava Hujová, která nad koncertem převzala záštitu, a zároveň dodala, že Miloš Szabo bude příštího dne zapsán do Knihy cti. Poté posluchače čekal nevšední hudební večer.

217018_106953_IMG_8689.jpg

V čele uměleckého souboru Hradišťan je od roku 1978 houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož dramaturgickým dohledem prošel soubor mnoha tvůrčími změnami. Od tradičního folklórního repertoáru, který mapoval regionální oblasti Moravy nebo sledování proměn lidového umění v průběhu staletí, až po autorské práce Jiřího Pavlici včetně i tanečních projektů nabídla kultovní kapela nevšední a autentický zážitek.

216963_106951_IMG_8671.jpg

Hradišťan přehrál skladby, ať už lidového či čistě autorského rázu, a ukázal, že folklórní umění lze předvést v moderním aranžmá, přestože původní odkaz je starý několik století nebo pochází z různých koutů zeměkoule. Cimbálová muzika v jeho podání nezná hranic. Nabízí pestrou hudební mozaiku, od lidových motivů, starověkých slovanských bájí, zahraničních vlivů, až po rozličné hudební formy, v nichž se apeluje na charakteristickou Pavlicovu zpěvnost včetně profesionálního instrumentálního a vokálního doprovodu všech zúčastněných. Folková píseň tak ožila v jiném, zajímavějším duchu – polyfonní symfonie i přímočarý rockový výraz tu jdou ruku v ruce svým autentickým vyjádřením a věřte tomu nebo ne, sakrální prostory svatého Prokopa tomu dodaly zcela nový charakter.