Jiřák o víkendu ovládla slovinská kultura a gastronomie

Na dva dny se náměstí Jiřího z Poděbrad otevřelo všem milovníkům balkánských delikates a kulturních zážitků. Od pátku 20. do soboty 21. června tu totiž u příležitosti 85. výročí zahájení stavby kostela Nejsvětějšího srdce Páně, jehož autorem je slovinský architekt Jože Plečnik, probíhaly Dny slovinské gastronomie a kultury.

224006_109279_IMG_1381.jpg

Nejen historie, ale především živá současnost přilákala během dvou víkendových dní na náměstí Jiřího z Poděbrad desítky zájemců o slovinskou kulturu. Akce, která probíhala v době, kdy si Slovinsko připomíná vznik vlastní státnosti, se zúčastnila celá řada slovinských výrobců potravin, vín nebo likérů a ten, kdo si o víkendu našel na Jiřák cestu, tak určitě nelitoval.

„K tomuto místu máme velice blízko, protože se zde nachází kostel Nejsvětějšího srdce Páně, který před více než 85 lety navrhl slovinský architekt Jože Plečnik. Při této příležitosti bych ráda vyjádřila poděkování městské části Praha 3 za péči s jakou se o kostel stará a zkrášluje jeho okolí. Upřímně si přejeme, aby návrh na jeho zápis do seznamu světového dědictví UNESCO dosáhl úspěšného konce,“ zahájila slovinské slavnosti velvyslankyně Slovinska v Praze Smiljana Knez.

223953_109278_IMG_1375.jpg

Od pátečního dopoledne až do sobotních večerních hodin pak prostor před chrámem patřil slovinským specialitám. Návštěvníkům se představili například výrobce likérů a čokolád Berryska, vinařství Frešer, Faladur a Kobal a svůj sortiment přivezly také vyhlášená farma Klemenšek nebo cukrárna CACAO.

224063_109282_IMG_1405.jpg

Ten, kdo plánuje letošní dovolenou, mohl načerpat inspiraci ve stánku slovinského velvyslanectví a pestrou nabídku pokrmů, nápojů a turistických možností doprovodil kulturní program, o který se postarala například hudební skupina Samebabe nebo fotografická výstava Slovinsko – Evropa v malém, jejíž vernisáž za účasti slovinské velvyslankyně a zástupců Prahy 3 proběhla v blízkém infocentru. V jeho prostorách se pak také po dva dny promítal slovinský dokumentární film o autorovy kostela Nejsvětějšího srdce Páně, jehož prostory se otevřely zájemcům ve čtyřech prohlídkových cyklech.

224131_109287_IMG_1407.jpg

„Slovinsko jsem měl možnost navštívit už dvakrát a můžu ho vřele doporučit, ať už jde o vysokohorskou turistiku na Triglavu nebo návštěvu Lublaně, jejíž atmosféra je určitě nezapomenutelná,“shrnul své dojmy z návštěvy Slovinska zástupce starostky třetí městské části Ondřej Rut, který se Dnů slovinské kultury a gastronomie na náměstí Jiřího z Poděbrad také zúčastnil.