Husité ubránili vrch Vítkov a v udatné bitvě porazili křižáky na hlavu

Popáté nachystala třetí městská část pravou středověkou podívanou Hrrr na ně! Husité na Vítkově nejen pro obyvatele Prahy 3. Vrch Vítkov se vrátil v čase do 15. století a nabídnul návštěvníkům velkolepou bitvu a bohatý doprovodný program.

starostka2Od sobotního dopoledne se vrch Vítkov zaplňoval fanoušky středověkých rekonstrukcí bitvy a šermířských soubojů. Aby taky ne. Na vrchu Vítkov proběhla opět jedna ze zásadních bitev husitských válek, která odstartovala celou husitskou revoluci a uvrhla země Koruny české do válečných útrap na několik desetiletí. Před bitvou se ale už mohli diváci zaposlouchat do hudby minesengrů, zhlédnout šermířská vystoupení a pobavit se kejklířskými vystoupeními.boj

To hlavní ale přišlo úderem třinácté hodiny, kdy se rozezněly polnice a znepřátelená vojska nastoupila proti sobě před vybudovaným srubem, kterému nevelel nikdo jiný než Jan Žižka z Trocnova. Ten společně se starostkou Vladislavou Hujovou pozdravil přítomné a bitva mohla začít.

davJako první zaútočila rytířská jízda, rozvířila prostranství prachem a s ostudou byla odražena. Vzápětí proti sobě nastoupily pěší oddíly a za výbuchu houfnic a třaskání zbraní se proti sobě pustily do pořádné bitky. Výsledek dopadnul podle očekávání – husité vrch Vítkov před křižáky statečně uhájili.luk

Tím ale den zdaleka nekončil. Bitvu měli návštěvníci zhlédnout ještě jednou od 17 hodin, kromě toho celý den probíhaly další doprovodné programy jako ukázky středověkých tanců, módní přehlídka, ukázky katovského a kovářského řemesla.

Na místě byla k dispozici dobová krčma s kuchyní, která nabídla ochutnávky dobových jídel dle dochovaných receptů 15. století. Diváci mohli ukojit svoji zvědavost a vylézt na věž a na palisády, vyzkoušet si středověkou lazebnu, kde milé lazebnice koupali a masírovali kolemjdoucí. Na místě byla rozšířená zoo nebo fotokoutek.

Děti soutěžily v hodu na cíl, v lukostřelbě, nebo se bavily během komediálních vystoupení. Také se mohly zapojit do kreativní dílny, kde pomocí klasických pastelek, fixek a barev mohly vyprávět ilustracemi o významných legendách, osobnostech a pověstí, jimiž oplývá vrch Vítkov, včetně husitských válek.