Chuť Itálie provoněla Jiřák

V sobotu proběhl na nám. Jiřího z Poděbrad ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 festival věnovaný Itálii. Příjemnou atmosféru doprovázeli zpěváci a sbory; návštěvníci mohli ochutnat italské speciality, které vyzkoušel i zástupce starostky Alexander Bellu, jenž přišel zahájit akci.

V sobotu 17. června se premiérově na Žižkově uskutečnil festival Chuť Itálie. Akce se konala ve spolupráci odboru kultury MČ Praha 3, Italské obchodní komory a Společnosti přátel Itálie, na náměstí Jiřího z Poděbrad a přilákala velké množství lidí.

Všichni víme, že italská vína, sýry, ale i filmy vždy patřily mezi špičky. Návštěvníci, milovníci Itálie, samotní Italové, ale i zájemci, kteří chtěli tuto zemi poznat blíže a z různých pohledů, se v sobotu sešli na sluncem zalitém náměstí Jiřího z Poděbrad. P1019910001

Festival přiblížil kulturu země a nabídl gastronomické speciality. Rozmanitý program, zajímavé workshopy, stánky s lahodnými italskými víny, neodmyslitelně spjatými se sýry, pizzy a další pečené dobroty italské provenience. To vše doplněné podmanivou vůní pravého italského presa a zmrzliny. Dále hudba, soutěže, italské automobily nebo výuka italského jazyka, to vše lákalo účastníky. 

P1019962001Ve 14 hodin se na pódiu sešli pozvaní zastupitelé, z řad diplomatů, představitelů měst, či partnerů akce. Za městskou část Praha 3 se slova ujal místostarosta Alexander Bellu. „Jsem rád, že akce tohoto typu pořádáme. Italská kultura a gastronomie byla vždy Čechům blízká a tak je skvělé, že můžeme nabídnout takovýto druh festivalu. Těším se už na příští rok.“ Pan Bellu poukázal na svůj italský původ, o rodné zemi řekl několik slov, zmínil oblíbené místo a vyzval všechny přítomné, aby se účastnili i následujícího programu.

Od 17:00 totiž probíhala příjemná hodinka věnována Pavlu Koppovi, jeho zážitkům a vřelému P1019994001 přátelství s jedním z našich nejosobitějších bavičů, s Miroslavem Horníčkem. Společně prožili mnoho, v Atriu panovala krásná atmosféra. Vzpomínky i čtení z knihy Chvilky v Itálii, kterou společně vytvořili a promítání autorských fotografií Pavla Koppa, které dokumentovaly společné zážitky s Mirkem Horníčkem. Bylo co poslouchat, bylo na co se dívat, bylo nad čím se pobavit. Krásný program končil v příjemné atmosféře kina Aero, kde probíhalo promítání filmu Naprostí cizinci, italské drama – komedie. Den tedy měli milovníci a zájemci o Itálii opravdu pestrý a užili si ho naplno.

Text a foto: Kristýna Dražanová