600. výročí bitvy na Vítkově připomněla Velká husitská hra

V úterý 14. července oslavíme 600. výročí bitvy na Vítkově, při níž husité pod vedením Jana Žižky z Trocnova porazili křižáky. Při této příležitosti uspořádala MČ Praha 3 v sobotu 11. července Velkou husitskou hru pro rodiny i jednotlivce.

Na trase, která měla celkem jedenáct stanovišť, mohli účastníci potkat hned několik historických postav a něco se o nich dozvědět. Zároveň Velká husitská hra Žižka na Vítkověod postav dostali razítko na hrací kartu a odhalili jedno z písmenek tajenky. Byl zde teolog Petr Chelčický, arcibiskup Jan Rokycana, husitský hejtman Jan Roháč z Dubé, vojevůdce Prokop Holý, reformátor Jan Hus, filozof Jeroným Pražský a na samém vrcholu Vítkova pak Jan Žižka. Na předposledním stanovišti pod kopcem svůj post hlídal voják, kterého účastníci museli porazit za pomocí zbraně.

Historické tabulkyTrasu lemovaly také nově nainstalované dodatkové tabulky, které upozorňují na stopy husitské historie v místech, kudy každý den chodíme. Velcí i malí účastníci se tak například dozvěděli, že se ulice Táboritská jmenuje podle táboritů, radikálního křídla husitského hnutí. Na konci čtyřkilometrové trasy čekalo poslední stanoviště, kde mohli hráči směnit hrací kartu s razítky za tašku s odměnou a nechat se vyfotit se samotným Janem Žižkou. K dispozici byly na zapůjčení kostýmy z barrandovského filmového studia. Ačkoliv počasí zpočátku Velké husitské hře nepřálo, během dopoledne se vyjasnilo, a tak i bitva s oblohou byla vyhrána.

Text a foto: Natálie Bartlová

Zadejte text