Akce Hrr na ně! připomene boj o Vítkov

Potřetí zažije vrch Vítkov rekonstrukci bitvy, kde 14. července 1420 odrazila hrstka husitských bojovníků přesilu rakouských a míšeňských křižáků.

182572_82456_IMG_1780xxPodle starostky Vladislavy Hujové akce Hrr na ně! připomene nejen známou bitvu, ale též státní svátek mistra Jana Husa, který byl upálen za svoji Pravdu před 600 lety. Dne 11. července se na vrchu Vítkov uskuteční středověká slavnost v duchu odkazu husitských tradic. Opět budou mít návštěvníci možnost zhlédnout hrdinnou obranu husitské posádky, která přes značnou přesilu protivníka udrží své pozice. Bitvy se zúčastní na sto válečníků v dobových kostýmech, na návštěvníky čekají rytířská klání, kejklířská vystoupení, šermířské souboje, potulní minesengři, kteří předvedou historické písně na autentické hudební nástroje nebo dobová módní přehlídka.

Pro děti budou připraveny různédobové hry a soutěže, loutkové divadlo, střílení z luku a kuše nebo hod na cíl. Pozornost si jistě zaslouží stánky s řemesly - své umění předvedou hrnčíři, řezbáři, kováři, brusiči nožů nebo svíčkaři. Pravé kvasnicové pivo, frgále, trdelníky nebo tradiční medovina spolu s dobovou kuchyní tu nebudou také chybět. Pro zájemce se budou konat také prohlídky Památníku na Vítkově se sníženým vstupným. Akce je určena nejen pro Pražany, ale také pro návštěvníky, kteří přijedou do metropole na autobusové nádraží Florenc - opět bude zavedena bezplatná kyvadlová doprava z Florence na Ohradu.

husiti_2015_program