Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 pomáhá uprchlíkům

Rodinám prchajícím před válkou na Ukrajině poskytuje Praha 3 ubytování a zprostředkovává jim také dodávky jídla, telefonů, oblečení i další formy pomoci. Naprostá většina příchozích jsou matky s dětmi.

Registrace

 • Asistenční centrum pro uprchlíky KACPU je náměstí OSN č. 844/1 Praha 9 — Vysočany. Zde si lidé prchající před válkou mohou vyřídit potřebné dokumenty a dostanou základní humanitární pomoc. 

 • Provozní doba:
  pondělí—pátek od 8.00 do 19.00 hodin
  sobota—neděle od 8.00 do 15.00 hodin

 • K registraci je zapotřebí mít s sebou pouze platný cestovní doklad. V okamžiku získání víza každý automaticky získává i zdravotní pojištění hrazené státem.

Ubytování

 • Praha 3 zajistila ve svém ubytovacím zařízení okamžitou pomoc a přístřeší desítkám ukrajinských uprchlíků. První lidé na místo dorazili již v sobotu 26. února ráno.

 • Radnice je připravena pomoci dalším lidem z Ukrajiny, kteří opustili zemi v důsledku válečného konfliktu. Aktuálně pro ně adaptuje volný objekt a vyčlenila také 16 bytů. S vybavením těchto krizových ubytovacích kapacit mohou pomoci i obyvatelé Trojky prostřednictvím materiální sbírky.

 • Pokud ubytování potřebujete, zastavte se v pražském asistenčním centru (Kongresové centrum na Vyšehradě) nebo v infocentru Prahy 3 (Milešovská 846/1, Praha 3).

 • Uprchlíkům z Ukrajiny Praha 3 promíjí místní poplatek z pobytu.

materiální sbírka

Asistence

 • Radnice zajistila koordinátory ukrajinské národnosti, kteří dlouhodobě bydlí v Česku a mají dostatek zkušeností k tomu, aby rodinám z Ukrajiny zprostředkovali všechny dostupné formy pomoci. Jsou ve spojení na každodenní bázi a vedle hmotného zajištění zprostředkovávají lékařskou pomoc či intervence psychologa.

 • Žadatelům o pobyt asistují při vyplňování formulářů dobrovolníci, které městská část zajistila ve spolupráci s integračními centry.

Péče o děti

 • Ve spolupráci s řadou neziskových organizací, které působí na Praze 3, je organizován pro maminky s dětmi volnočasový program a připravuje se také umístění ukrajinských dětí do místních škol.

 • Інформація для батьків/законних представників дітей з України (початкові та дитячі садки, адаптаційні групи та дозвілля для дітей з України в Празі 3)/ Informace pro rodiče/zákonné zástupce dětí z Ukrajiny — základní a mateřské školy, adaptační skupiny:

Інформація для батьківзаконних представників дітей з України - Informace pro rodiče - zákonné zástupce dětí z UkrajinyІнформація для батьківзаконних представників дітей з України - Informace pro rodiče / zákonné zástupce dětí z Ukrajiny

Nabídky volnočasových aktivit

Volnočasové aktivity pro rodiče s dětmi připravily zajména neziskové a příspěvkové organizace působící v Praze 3:

 • Sportovní a rekreační areál Pražačka

 • KC Vozovna

 • Dům dětí a mládeže Ulita

 • Nová Trojka

 • Rodinné a pohybové centrum Pražačka

 • Rodinné centrum Paleček

 • Divadlo Ponec

 • Skaut Vítkov — 61. středisko (Junák)
  ukrajinský skautský oddíl „Plast“ s klubovnou na Korunní 60 pro děti od 6 do 18 let, které se v ČR narodily a mají ukrajinské rodiče nebo které se v ČR ocitly kvůli válce. Přibírají nové zájemce.
  Kontakt: Natálie Dubanevičová, +420 702 010 184

 • ZOO Praha — Dny pro ukrajinské rodiny s dětmi

 • Urban Sketchers Prague — kreslící akce v ulicích Žižkova

 • Komentované prohlídky objektů muzea a programy pro děti a dospělé v Národním muzeu. Zdarma. včetně možného tlumočení a komunikace v ukrajinšině během programů. Kontakt: Národní muzeum, Jiří Šabek, jiri.sabek@nm.cz, +420 224 497 177.

 • Edukační programy pro děti v Národopisném muzeu. Programy na webu, je potřeba si jako objekt zvolit Národopisné muzeum Národního muzea. Pro děti 3—10 let. Kontakt: Historické muzeum Národního muzea, Kateřina Musílková, katerina.musilkova@nm.cz, +420 606 872 796.

 • Odpolední hudební, výtvarné a taneční kroužky pro ukrajinské děti na Základní umělecké škole Pro Arte Viva a Lyra. Lokalita: Praha 4. Kontakt: Nicole Dočekalová, nicoledocekalova@icloud.com, +420 776 777 525.

 • Šachové kroužky pro děti. Po celé ČR. Kontakty na jednotlivé organizace ve sdíleném dokumentu. Kontakt: Evžen Pospíšil, evzenpospisil@gmail.com.

 • Pravidelná sportovní odpoledne pro děti. Každé pondělí od 28. 3. do 27. 6. na hřišti TJ Sokol Lhotka, Vzdušná, Praha 4 od 17 do 19 hodin. Veškeré info na ostriz.skauting.cz. Kontakt: Junák — český skaut, 34. středisko Ostříž Praha, z. s., Jan Šula, tempo@skaut.cz, +420 732 818 393.

 • Účast v pěvecké soutěži Hlas ČR. Možnost účasti i on-line — poslání nahrávky zpěvu videem. Více info o soutěží na www.hlasceska.com. Kontakt: Hlas Česka, Ilona Rédlová, info@hlasceska.com, +420 602 606 204.

 • Historická prohlídka Prahy zdarma. Firma Insight Cities nabízí ukrajinským uprchlíkům tříhodinovou historickou prohlídku Prahy s jejími hlavními památkami. Info o prohlídce zde  Prohlídky se konají každou sobotu 14—17 h, Jedna skupinka v angličtině, jedna skupinka v ruštině. Do jedné skupinky se vejde 15#osob. Vždy je prostor na diskuzi, otázky a interakci. Kontakt: Insight Cities, Bonita Rhoads, Vadim Erent, bonita@insightcities.com, +420 777 036 515, +420 777 039 515.

 • Aeroškola. Programy pro ukrajinské děti zdarma: пропонують заходи для дітей.

 • Aeroškola nabídka dětem z Ukrajiny

 • Centrum kontaktních sportů
  bezplatné cvičení pro děti  s matkami a mládež v tělocvičně Centra kontaktních sportů, Havlíčkovo nám. 11, Praha 3

 • Městská knihovna v Praze — roční členství pro ukrajinské občany zdarma, wifi zdarma, příjemné prostory k odpočinku i práci — Služby knihovny pro ukrajinské občany

 • Se SKOBOU до школи

  Ласкаво просимо до нас, сусіди!
  Ми майстерня, яка виготовляє блокноти, щоденники чи записні книжки. В основному ми працюємо з папером, але ми також даруємо друге життя тканинам та іншим матеріалам, які вже відслужили своє або хтось відмовився від них. Для нас завжди було важливо бути хорошими сусідами, ми віримо в довготривалі стосунки. Це стосується і людей, і матеріалів.

  Приходьте до нас власноруч зробити крафтовий зошит, записну книжку чи будь що інше, що знадобиться Вашим дітям у школі. Щочетверга з 10:00 до 14:00 ми чекаємо на Вас у нашій майстерні, де покажемо, як це робиться (буде переклад з російської). Кількість місць обмежена, тож просимо заздалегідь повідомити, коли Вам зручно. Ви зможете забрати собі виготовлені речі, якими будуть користуватися Ваші діти. Також Ви познайомитеся з новими людьми, і у Вас з’являться нові ідеї. Ми організуємо догляд за Вашими дітьми безкоштовно!


  Vítejte u nás, sousedé!
  Jsme dílna, která vyrábí zápisníky, diáře nebo třeba skicáky. Máme rádi hlavně papír, ale dáváme novou šanci i látkám a dalším materiálům, které už jsou vysloužilé nebo je někdo odložil. Vždy pro nás bylo důležité být dobrými sousedy, věříme v dlouhodobé vztahy. Týká se to lidí i materiálů.

  Přijďte si k nám vyrobit šikovný zápisník, sešit nebo cokoliv jiného, co potřebují vaše děti ve škole. Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin vám zpřístupníme naši dílnu a ukážeme vám, jak se co vyrábí – tlumočníka máme. Kapacity jsou omezené, tak nám přijďte říct, kdy se vám to hodí. Odnesete si praktické potřeby, které vaše děti bohatě využijí, poznáte nové lidi, přijdete na jiné myšlenky. Děti vám pohlídáme, nic od vás chtít nebudeme!


  Jsou hodnoty, na kterých dílna SKOBA stojí od svého založení – dávat nové šance materiálům, které už dosloužily, ale také lidem, kteří neměli to štěstí a ocitli se na okraji. Stejně tak uzrálá a silná je naše potřeba být užiteční. Proto jsme se rozhodli, že nebudeme otálet a v současné situaci pomůžeme po svém. Ne jen symbolicky, ale hlavně prakticky.

  Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin zpřístupníme naši dílnu ukrajinským matkám, které nemají dost školních pomůcek pro své děti – víme, že jejich akutní nedostatek řeší hodně uprchlých dětí. Nau-číme je, jak si vyrobit jednoduchý sešit, skicák či zápisník, pohlídáme jim nejmenší ratolesti. Konec-konců věříme, že i nový sociální kontakt může přinést lidem, kteří zažili dost možná nejtraumatič-tější měsíc svého života, také své ovoce.

  leták skoba

Stravování

 • Uprchlíkům ubytovaným v zařízeních Prahy 3 městská část zajišťuje stravování prostřednictvím dodávky teplých obědů a trvanlivých potravin.

potravinová sbírka

Chcete se zapojit i vy?

 • Transparentní účet Prahy 3 na pomoc ukrajinským uprchlíkům: 6147517319/0800
  Sbírka je určena na služby spojené se zajištěním ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny (nájemné, náklady na energie, platby za pobyt apod.), služby spojené se zajištěním stravování pro uprchlíky z Ukrajiny a zajištění mimoškolních volnočasových aktivit pro děti uprchlíků z Ukrajiny

 • Naprostou většinu potřebného vybavení, jako je oblečení, hračky, potraviny a podobně, získáváme od nadačního fondu Šatník. Pokud chcete věnovat nějaké věci, obraťte se prosím přímo na ně (www.satnikpraha.cz). Mají takové sbírky velmi dobře zorganizované a nám pak věci předávají vytříděné podle specifických potřeb "našich ukrajinských rodin".

 • Nabídku i poptávku pomoci v Praze 3 koordinuje Informační centrum Prahy 3, telefon +420 800 163 163, e-mail infocentrum@praha3.cz.

Актуальні новини для наших українських гостей Актуальні новини для наших українських гостей

finanční sbírka


Další užitečné odkazy

Pro podporu lidí na Ukrajině zasažené válkou je možné využít důvěryhodné sbírky neziskových organizací:


Pro dobrovolníky, kteří umí ukrajinsky:


Pro další nabídky pomoci (doprava, právní pomoc, ubytování,...):


Souhrnné informace najdete na webu nasiukrajinci.cz.

Stáhněte si

Актуальні новини для наших українських гостей
04. 03. 2022
409 kB
Login